Dnes ráno (místního času) byla na vojenském letišti Amberley v Queenslandu naložena první vozidla do dopravních letadel. Každý z obrněnců Bushmaster, které vyvinula Austrálie v 90. letech, stojí 2,45 milionu australských dolarů (41,35 milionů korun). Na předávaných transportérech je namalovaná modro-žlutá ukrajinská státní vlajka a nápis "Jednotní s Ukrajinou".

Australský ministr obrany Peter Dutton uvedl, že obrněné vozy budou pro Ukrajinu "velkým přínosem". Ukrajinské armádě podle něj pomohou vytlačit ruské síly z Ukrajiny.

Australský premiér Scott Morrison slíbil dodat vozidla hned následující den po projevu ukrajinského prezidenta před parlamentem v Canbeře. Tehdy však neuvedl, kdy budou odeslána.

Austrálie už Ukrajině přislíbila nebo dodala vojenskou techniku v hodnotě 91 milionů australských dolarů (1,5 miliardy korun), humanitární pomoc za 65 milionů australských dolarů a 70.000 tun uhlí. Připojila se rovněž k protiruským sankcím.

List Wall Street Journal v úterý napsal s odvoláním na představitele českého ministerstva obrany, že Česko poslalo na Ukrajinu více než desítku modernizovaných tanků sovětské výroby T-72M. 

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v úterý uvedla, že věří, že Česko posílá na Ukrajinu zásadní vojenský materiál. Konkrétně se však o obsahu dodávek bavit nechtěla.

"Zvídavost je lidská a chápu ty, kdo chtějí zjistit, co na Ukrajinu dodáváme. Promiňte, nemohu vám k tomu říct víc. Zuří tam válka a nebudeme vrahům s písmenem Z nic usnadňovat!" napsala na twitteru