reklama

O zrušení zákona, který začátkem roku prosadili opoziční zákonodárci, dlouhodobě usilovala australská vláda. Nyní se jí ke zrušení zákona podařilo získat potřebnou podporu v Senátu poté, co právní úpravu podpořila nezávislá zákonodárkyně Jacqui Lambieová. Pro zrušení možnosti evakuace nemocných žadatelů o azyl hlasovalo 37 zákonodárců, 35 bylo proti.

Letos bylo do Austrálie na základě zákona podle australské vlády evakuováno 135 žadatelů o azyl. Premiér Scott Morrison již dříve řekl, že možnost evakuace nemocných migrantů představuje bezpečnostní riziko pro Austrálii. Vláda zároveň uvedla, že šlo o mezeru v zákoně, která by běžencům usnadnila cestu do Austrálie.

Australská vláda zpřísnila imigrační zákon v roce 2013. Ti, kteří se do země dostanou po moři, podle něj nemohou v Austrálii zůstat a jsou převáženi do záchytných táborů na ostrovech Papua-Nová Guinea nebo Nauru. Canberra kontroverzní postup hájí s tím, že odrazuje migranty od cest do Austrálie, což snižuje ztráty na životech. Dále uvádí, že opatření je v zájmu bezpečnosti.

Organizace pro lidská práva i OSN nicméně dlouhodobě upozorňují na špatné podmínky, v nichž jsou migranti v táborech na ostrovech drženi. Podle lékařů nemají tyto tábory adekvátní zdravotnická zařízení. Nyní v táborech na obou ostrovech podle humanitárních organizací žije asi 500 mužů a žen, z nichž mnozí po více než šestiletém zadržování trpí psychickými problémy.

reklama