Nemocní žadatelé azyl, kteří jsou zadržováni v Austrálií provozovaných detenčních táborech v ostrovních státech Nauru a Papua-Nová Guinea, od nynějška nesmí být evakuováni do Austrálie za účelem lékařského ošetření. Příslušný zákon, který evakuaci na doporučení lékaře umožňoval, byl totiž v Austrálii dnes zrušen.
O zrušení zákona, který začátkem roku prosadili opoziční zákonodárci, dlouhodobě usilovala australská vláda. Nyní se jí ke zrušení zákona podařilo získat potřebnou podporu v Senátu poté, co právní úpravu podpořila nezávislá zákonodárkyně Jacqui Lambieová. Pro zrušení možnosti evakuace nemocných žadatelů o azyl hlasovalo 37 zákonodárců, 35 bylo proti.
Letos bylo do Austrálie na základě zákona podle australské vlády evakuováno 135 žadatelů o azyl. Premiér Scott Morrison již dříve řekl, že možnost evakuace nemocných migrantů představuje bezpečnostní riziko pro Austrálii. Vláda zároveň uvedla, že šlo o mezeru v zákoně, která by běžencům usnadnila cestu do Austrálie.
Australská vláda zpřísnila imigrační zákon v roce 2013. Ti, kteří se do země dostanou po moři, podle něj nemohou v Austrálii zůstat a jsou převáženi do záchytných táborů na ostrovech Papua-Nová Guinea nebo Nauru. Canberra kontroverzní postup hájí s tím, že odrazuje migranty od cest do Austrálie, což snižuje ztráty na životech. Dále uvádí, že opatření je v zájmu bezpečnosti.
Organizace pro lidská práva i OSN nicméně dlouhodobě upozorňují na špatné podmínky, v nichž jsou migranti v táborech na ostrovech drženi. Podle lékařů nemají tyto tábory adekvátní zdravotnická zařízení. Nyní v táborech na obou ostrovech podle humanitárních organizací žije asi 500 mužů a žen, z nichž mnozí po více než šestiletém zadržování trpí psychickými problémy.
Související
10. září 2024 21:50
26. srpna 2024 19:30
21. srpna 2024 9:59
12. července 2024 14:38
5. května 2024 9:47
14. dubna 2024 9:35