Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Až 63 procent konzervativců by opět uvítalo Johnsona jako britského premiéra

Boris Johnson
Boris Johnson
Foto: Facebook Boris Johnson

Až 63 procent členů britské Konzervativní strany by uvítalo Borise Johnsona zpět na premiérském postu, pro nynější ministerskou předsedkyni Liz Trussovou by opět hlasovalo pouze 25 procent, uvádí televize Sky News s odvoláním na průzkum agentury YouGov. Ministr zahraničí James Cleverly stanici dnes řekl, že je naprosto přesvědčený, že další kampaň konzervativců týkající se obsazení premiérského postu by ničemu neprospěla.

Trussová dnes ve 13:00 SELČ v Dolní sněmovně vystoupí při tradičních středečních interpelacích a v době rostoucí britské inflace, vnitrostranických sporů i rychle klesajících volebních preferencí konzervativců bude čelit otázkám opozice i vlastních poslanců.

Jako jeden z prvních přihlášených do dnešní debaty je Sajid David, bývalý ministr zdravotnictví a oponent Trussové ve vnitrostranickém klání o premiérský post. Cleverly dnes řekl Sky News, že premiérka se za řečnickým pultem ve sněmovně "cítí velice pohodlně", ačkoli britská média i lidé na sociálních sítích už delší dobu poukazují na to, že její projev postrádá jiskru a je robotický.

Premiérka se v úterý v rozhovoru se stanicí BBC omluvila za chyby, které udělala, když se snažila "příliš rychle a příliš brzy" prosadit své ekonomické vize, které zapříčinily nestabilitu na finančních trzích a pád kurzu libry.

Trussová je přesvědčená, že konzervativce dovede do příštích voleb, a to navzdory zatím nepotvrzeným zprávám, že až 100 poslanců Konzervativní strany požaduje její odstoupení a své přání již vyjádřili v dopise předsedovi konzervativního Výboru 1922 Grahamovi Bradymu. Výbor 1922 je orgánem Konzervativní strany, který sdružuje poslance bez vládních funkcí a de facto řídí vnitřní fungování strany. Aby mohlo být za běžných okolností zahájeno vnitrostranické hlasování o nedůvěře v předsedu vlády, stačí, aby šéf Výboru 1922 obdržel příslušný dopis od 15 procent poslanců, což je nyní 54. Podle stranických pravidel ale nemůže premiér čelit hlasování o nedůvěře, dokud není rok ve funkci. V praxi by se však hlasování o důvěře pravděpodobně uskutečnilo, pokud by na Bradyho vyvinul tlak dostatečný počet konzervativců ve sněmovně.

Sky News v úterý zveřejnila informaci, že nový ministr financí Jeremy Hunt se s Bradym osobně setkal. Zdroje stanice se neshodují v tom, zda šlo o rutinní jednání, nebo zda souviselo s podněty poslanců na odvolání Trussové.

Témata:  Boris Johnson Liz Trussová Velká Británie

Aktuálně se děje

27. května 2024 21:54

Varšava zakročí proti ruským diplomatům v Polsku. Rusko reaguje

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Izrael, ilustrační foto

Bývalý šéf izraelské tajné služby měl vyhrožovat hlavní prokurátorce ICC

Bývalý šéf izraelské tajné služby Mossad, Yossi Cohen, údajně vyhrožoval bývalé hlavní prokurátorce Mezinárodního trestního soudu (ICC), Fatou Bensoudové. Na několika tajných schůzkách na ni údajně vyvíjel nátlak, aby zastavila vyšetřování Izraelců kvůli podezření z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti na okupovaných palestinských územích. Uvedl to deník The Guardian, který se odvolává na vysoce postavené izraelské zdroje.