Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Až 63 procent konzervativců by opět uvítalo Johnsona jako britského premiéra

Boris Johnson
Boris Johnson
Foto: Facebook Boris Johnson

Až 63 procent členů britské Konzervativní strany by uvítalo Borise Johnsona zpět na premiérském postu, pro nynější ministerskou předsedkyni Liz Trussovou by opět hlasovalo pouze 25 procent, uvádí televize Sky News s odvoláním na průzkum agentury YouGov. Ministr zahraničí James Cleverly stanici dnes řekl, že je naprosto přesvědčený, že další kampaň konzervativců týkající se obsazení premiérského postu by ničemu neprospěla.

Trussová dnes ve 13:00 SELČ v Dolní sněmovně vystoupí při tradičních středečních interpelacích a v době rostoucí britské inflace, vnitrostranických sporů i rychle klesajících volebních preferencí konzervativců bude čelit otázkám opozice i vlastních poslanců.

Jako jeden z prvních přihlášených do dnešní debaty je Sajid David, bývalý ministr zdravotnictví a oponent Trussové ve vnitrostranickém klání o premiérský post. Cleverly dnes řekl Sky News, že premiérka se za řečnickým pultem ve sněmovně "cítí velice pohodlně", ačkoli britská média i lidé na sociálních sítích už delší dobu poukazují na to, že její projev postrádá jiskru a je robotický.

Premiérka se v úterý v rozhovoru se stanicí BBC omluvila za chyby, které udělala, když se snažila "příliš rychle a příliš brzy" prosadit své ekonomické vize, které zapříčinily nestabilitu na finančních trzích a pád kurzu libry.

Trussová je přesvědčená, že konzervativce dovede do příštích voleb, a to navzdory zatím nepotvrzeným zprávám, že až 100 poslanců Konzervativní strany požaduje její odstoupení a své přání již vyjádřili v dopise předsedovi konzervativního Výboru 1922 Grahamovi Bradymu. Výbor 1922 je orgánem Konzervativní strany, který sdružuje poslance bez vládních funkcí a de facto řídí vnitřní fungování strany. Aby mohlo být za běžných okolností zahájeno vnitrostranické hlasování o nedůvěře v předsedu vlády, stačí, aby šéf Výboru 1922 obdržel příslušný dopis od 15 procent poslanců, což je nyní 54. Podle stranických pravidel ale nemůže premiér čelit hlasování o nedůvěře, dokud není rok ve funkci. V praxi by se však hlasování o důvěře pravděpodobně uskutečnilo, pokud by na Bradyho vyvinul tlak dostatečný počet konzervativců ve sněmovně.

Sky News v úterý zveřejnila informaci, že nový ministr financí Jeremy Hunt se s Bradym osobně setkal. Zdroje stanice se neshodují v tom, zda šlo o rutinní jednání, nebo zda souviselo s podněty poslanců na odvolání Trussové.

Témata:  Boris Johnson Liz Trussová Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.