Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Belgický premiér De Croo dostal obálku se smrtelným jedem

Alexander De Croo
Alexander De Croo
Foto: Facebook Alexander De Croo

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

Podle bruselské prokuratury byl jed objeven 22. listopadu. O dva dny dříve byly obdobné balíčky nalezeny na dalších vládních adresách, včetně kanceláře ministryně vnitra Annelies Verlindenové a sídla státní bezpečnostní služby. Jeden další člověk byl tehdy preventivně umístěn do karantény, avšak neutrpěl žádná zranění.

Strychnin, bílý prášek bez zápachu, je známý jako účinný jed na hlodavce. U lidí však může způsobit svalové křeče, zástavu srdce, selhání orgánů a smrt. Díky dramatickým příznakům, které jeho požití vyvolává, se často objevuje v literatuře – například v dílech H. G. Wellse, Arthura Conana Doylea či Agathy Christie.

Incident otřásl premiérem i jeho týmem. „Naštěstí je náš kolega nyní v pořádku a všechny postupy byly dodrženy, aby se předešlo dalším škodám,“ uvedl podle The Guardian premiérův mluvčí. „Ale toto nesmí být novou normou.“ 

Případ s otráveným dopisem vyvolává obavy o bezpečnost politiků, zejména v kontextu rostoucího násilí proti voleným představitelům v Evropě. Slovenský premiér Robert Fico loni jen těsně unikl pokusu o atentát, zatímco dánská premiérka Mette Frederiksenová byla napadena na veřejném prostranství v Kodani, což u ní vedlo k fyzickým i psychickým následkům.

V Belgii již v roce 2022 čelil tehdejší ministr spravedlnosti Vincent Van Quickenborne hrozbě únosu, kterou připisoval drogovým gangům.

Rostoucí násilí proti politikům, zdůrazněné i zprávou Rady Evropy v roce 2023, vyvolává obavy, že by tato nebezpečí mohla odrazovat občany od vstupu do politického života. 

Témata:  Alexander De Croo

Související

Aktuálně se děje

9. ledna 2025 13:58

Daň z nemovitosti: Povinnost přiznání a změny v roce 2025

Do konce ledna je nutné podat přiznání k dani z nemovitých věcí. Tato povinnost se týká osob, které v loňském roce nabyly nemovitost, její část nebo u nichž došlo k významné změně vlastněné nemovitosti, například k přístavbě, změně výměry pozemku či jiným úpravám. Pokud ke změnám nedošlo, není potřeba přiznání podávat – finanční správa zohlední případné úpravy automaticky, například změny koeficientů v obcích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy