Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Belgie plánuje uvolnění na začátku května, Francie má přes 43.000 nových infekcí

Belgie, Brusel
Belgie, Brusel
Foto: Pixabay

Belgie plánuje na začátku května po šestiměsíční přestávce kvůli koronaviru znovu otevřít venkovní prostory restaurací a barů. Uvolnění předchází čtyřtýdenní uzávěra, která sice snížila počet nových infekcí, zatím však příliš neulevila tlaku na tamní nemocnice, píše agentura Reuters. Francie dnes zaznamenala více než 43.000 nových případů koronaviru; podobně velká Británie, která má jednu z celosvětově nejúspěšnějších vakcinačních kampaní, jich ohlásila přes 2000.

Belgický premiér Alexander De Croo dnes uvedl, že jeho kabinet bude postupovat "opatrně". "Tvář pandemie je jiná. Nebojujeme se stejným virem jako před rokem. Virus a jeho varianty jsou nyní nakažlivější a agresivnější," řekl De Croo.

V Belgii se od pondělí otevřou školy a ve stejný den vyprší i zákaz jiných než nezbytných mezinárodních cest. Premiér však Belgičany vyzval, aby i tak cestovali co nejméně. Od 26. dubna se v zemi otevřou kadeřnictví a obchody. Od 8. května bude umožněn provoz zábavních parků či posiloven, společně se zahrádkami restaurací a barů, které Brusel zavřel v polovině října loňského roku.

Belgie má jednu z nejvyšších bilancí zemřelých s covidem-19 v přepočtu na obyvatele na světě. Ve zhruba 11milionové zemi v souvislosti s infekcí zemřelo 23.566 lidí, píše agentura AP. V posledních dnech zde denní přírůstky nakažených nepřekračují hranici 3000.

Sousední Francie dnes zaznamenala pokles v počtu pacientů na jednotkách intenzivní péče a klesl zde i denní přírůstek zemřelých v souvislosti s covidem-19. Nadále však stoupají denní bilance nově nakažených; francouzské úřady za poslední den potvrdily 43.505 dalších infekcí, čímž celkový počet případů od počátku epidemie vzrostl na 5,15 milionu. Země s 67 miliony obyvatel také ohlásila 297 nových úmrtí.

Vládní mluvčí Gabriel Attal uvedl, že Francouze stále čekají těžké časy. Zatímco situace se zlepšuje například na jihu Francie, v jiných regionech je stále horší - například v Auvergne-Rhône-Alpes u hranic se Švýcarskem a Itálií.

S Francií srovnatelně lidnatá Británie dnes oznámila 2491 nových případů koronaviru. Po nákaze zemřelo dalších 38 lidí. Z pohledu počtu aplikovaných vakcín v poměru k počtu obyvatel je tato země jednou z nejrychleji očkujících na světě. Úspěch na poli očkování jde ruku v ruce s plánem premiéra Borise Johnsona na postupné rušení koronavirových omezení, díky němuž se v pondělí otevřely v Anglii obchody či zahrádky restaurací a hospod.

Nejméně první dávku vakcíny proti covidu-19 zde obdrželo 32,3 milionu lidí, 8,1 milionu z nich i druhou dávku.

Témata:  Belgie Francie koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.