reklama

Belgický premiér Alexander De Croo dnes uvedl, že jeho kabinet bude postupovat "opatrně". "Tvář pandemie je jiná. Nebojujeme se stejným virem jako před rokem. Virus a jeho varianty jsou nyní nakažlivější a agresivnější," řekl De Croo.

V Belgii se od pondělí otevřou školy a ve stejný den vyprší i zákaz jiných než nezbytných mezinárodních cest. Premiér však Belgičany vyzval, aby i tak cestovali co nejméně. Od 26. dubna se v zemi otevřou kadeřnictví a obchody. Od 8. května bude umožněn provoz zábavních parků či posiloven, společně se zahrádkami restaurací a barů, které Brusel zavřel v polovině října loňského roku.

Belgie má jednu z nejvyšších bilancí zemřelých s covidem-19 v přepočtu na obyvatele na světě. Ve zhruba 11milionové zemi v souvislosti s infekcí zemřelo 23.566 lidí, píše agentura AP. V posledních dnech zde denní přírůstky nakažených nepřekračují hranici 3000.

Sousední Francie dnes zaznamenala pokles v počtu pacientů na jednotkách intenzivní péče a klesl zde i denní přírůstek zemřelých v souvislosti s covidem-19. Nadále však stoupají denní bilance nově nakažených; francouzské úřady za poslední den potvrdily 43.505 dalších infekcí, čímž celkový počet případů od počátku epidemie vzrostl na 5,15 milionu. Země s 67 miliony obyvatel také ohlásila 297 nových úmrtí.

Vládní mluvčí Gabriel Attal uvedl, že Francouze stále čekají těžké časy. Zatímco situace se zlepšuje například na jihu Francie, v jiných regionech je stále horší - například v Auvergne-Rhône-Alpes u hranic se Švýcarskem a Itálií.

S Francií srovnatelně lidnatá Británie dnes oznámila 2491 nových případů koronaviru. Po nákaze zemřelo dalších 38 lidí. Z pohledu počtu aplikovaných vakcín v poměru k počtu obyvatel je tato země jednou z nejrychleji očkujících na světě. Úspěch na poli očkování jde ruku v ruce s plánem premiéra Borise Johnsona na postupné rušení koronavirových omezení, díky němuž se v pondělí otevřely v Anglii obchody či zahrádky restaurací a hospod.

Nejméně první dávku vakcíny proti covidu-19 zde obdrželo 32,3 milionu lidí, 8,1 milionu z nich i druhou dávku.

reklama