Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Belgie uvalí daň na soukromá letadla a krátké lety

Letadla, ilustrační fotografie.
Letadla, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Belgie uvalí nové daně na starší a hlučnější letadla, soukromé letouny a krátké lety. Cílem je snížit hluk a znečištění ovzduší. S odkazem na prohlášení belgické vlády o tom dnes informuje agentura Reuters.

V současné době musí letadla využívající bruselské letiště platit daň stanovenou podle úrovně hluku při startu a přistání. Dosud byla od této daně osvobozena malá letadla, jako jsou soukromé tryskáče.

Nové daně, které mají platit od 1. dubna 2023, se nebudou odvíjet jen od hlučnosti letounu, ale budou také záviset na tom, jak moc daný stroj znečišťuje ovzduší a jaká je jeho destinace. Poplatky se zvýší u letů kratších než 500 kilometrů.

"Hluková zátěž, kterou zažívají obyvatelé v blízkosti bruselského národního letiště, ať už žijí ve Vlámsku, Bruselu nebo Valonsku, nemůže zůstat taková, jaká je," uvedl v prohlášení místopředseda vlády a ministr dopravy Georges Gilkinet.

Ačkoli na úrovni EU zatím neexistuje žádné nařízení, které by uvalovalo daně na firemní letadla kvůli emisím skleníkových plynů, Francie tuto myšlenku prosazuje již od léta.

Témata:  Belgie letectví a letadla

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.