Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bělorusko vyzvalo k opuštění země několik ukrajinských diplomatů

Alexandr Lukašenko,
Alexandr Lukašenko,
Foto: president.gov.by

Bělorusko vyzvalo některé ukrajinské diplomaty, aby opustili zemi, a rozhodlo o uzavření ukrajinského generálního konzulátu v Brestu. Informovala o tom dnes běloruská státní agentura BelTA. V úterý běloruská tajná služba KGB obvinila osm ukrajinských diplomatů ze špionáže, připomněla agentura Reuters. Podle agentury Interfax musí 12 ukrajinských diplomatů opustit Bělorusko do 72 hodin.

"Ukrajinské velvyslanectví bude v Bělorusku nadále pracovat ve formátu 1+4, to znamená velvyslanec a čtyři zaměstnanci," uvedl mluvčí běloruského ministerstva zahraničí Anatol Hlaz podle agentury Interfax. Podle mluvčího Minsk dospěl k tomuto rozhodnutí v souladu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích.

Hlaz zároveň Ukrajinu obvinil z četných "nikoliv přátelských akcí" proti Bělorusku během několika let a následně podle něj Kyjev zasahoval do vnitřních záležitostí země.

Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko uvedl, že Ukrajina nenechá toto rozhodnutí bez náležité reakce. Vyhoštění diplomatů označil za nevyprovokovaný a nikoliv přátelský krok, píše Interfax.

Minsk je spojencem Moskvy, přičemž Rusko svou současnou vojenskou invazi na Ukrajinu podniklo částečně z běloruského území, kde před jejím zahájením rozmístilo tisíce vojáků.

Témata:  Bělorusko Alexandr Lukašenko

Související

Aktuálně se děje

8. října 2025 9:04

Tatiana Dyková vynechala divadlo. Řekla, zda je ohrožena její další účast ve StarDance

StarDance má letos jinou podobu, takže se vůbec poprvé mohli vrátit na parket úspěšní účastníci dosavadních řad. Nabídku České televize přijala i Tatiana Dyková, dokonce už během šňůry jednou triumfovala. Nyní ale vyvstala otázka ohledně její další účasti. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy