"Měli jsme informace, že některé sousední země plánovaly provokace, šlo o snahu zmocnit se určitých částí běloruského území," řekl bez dalších podrobností Makej. Agentura Reuters k tomu napsala, že ani ministerstvo zahraničí ani kancelář běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka zatím nereagovaly na její žádost o potvrzení jeho tvrzení.

Běloruské bezpečnostní složky v rámci režimu protiteroristické operace získávají větší pravomoci, včetně možnosti zadržení s cílem ověřit totožnost nějakého člověka, vydání zákazu opouštění daného místa, odposlouchávání a kontroly všech typů komunikace a neomezeného přístupu agentů na jakákoliv místa.

Reuters uvádí, že pozornost Ukrajiny a Západu tento týden vzbudila zvýšená vojenská aktivita v Bělorusku, což lze chápat jako možné znamení toho, že se Lukašenko chystá poslat běloruskou armádu do bojů na Ukrajině, aby podpořila ruské invazní síly. V pondělí Lukašenko řekl, že nařídil, aby se běloruské jednotky spolu s těmi ruskými přesunuly k hranici s Ukrajinou. Jde podle něho o reakci na "jasné ohrožení pro Bělorusko ze strany Kyjeva a jeho podporovatelů na Západě". Státní agentura Belta napsala, že během této schůzky s bezpečnostními činiteli Lukašenko řekl, že nařídil rozvědce KGB, aby podnikla potřebná protiteroristická opatření.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během úterní videokonference s představiteli zemí skupiny G7 upozornil, že Lukašenko by mohl vpadnout na Ukrajinou pod záminkou, že ukrajinská armáda napadla Bělorusko. Ujistil, že Ukrajina neplánuje vojenské kroky proti Bělorusku, a dodal, že Kyjev má zájem jen na své suverenitě. Navrhl, aby na hranici mezi těmito zeměmi byla rozmístěna mezinárodní pozorovatelská mise.

reklama