Deset běloruských opozičních aktivistů požádalo německou spolkovou prokuraturu o trestní stíhání proti běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi a náčelníkům bezpečnostních složek kvůli "systematickému mučení" odpůrců Lukašenkova autoritářského režimu. Minsk se podle agentury Reuters zdržel vyjádření.
Trestní oznámení adresované spolkovému státnímu zastupitelství se sídlem v Karlsruhe se opírá o univerzální jurisdikci, umožňující Německu soudit státní zločiny či zločiny proti lidskosti, spáchané kdekoliv ve světě, uvedla agentura AFP.
"Všichni naši klienti hlásili, že byli nezákonně vězněni, mučeni a zneužíváni. Každý z nich utrpěl vážné zdravotní následky," uvedli právníci, kteří se na prokuraturu obrátili jménem opozičních aktivistů žijících nyní v exilu v Evropě. Jejich klienti okusili "bestiální represe", kterými se režim snažil potlačit bezprecedentní masové protesty proti vyhlášení Lukašenka za vítěze prezidentských voleb z loňského srpna.
Při protestech proti zfalšování výsledků voleb pořádkové síly zadržely desítky tisíc Bělorusů, několik demonstrantů zabily. Většina opozičních politiků byla uvězněna či donucena k exilu.
Běloruské úřady označují demonstranty za kriminální živly či násilníky podporované Západem. Zákroky pořádkových sil byly podle úřadů přiměřené a v souladu se zákonem.
Běloruští aktivisté nyní požadují od německých úřadů nezávislé vyšetřování a stíhání viníků. Opírají se přitom o "syrský precedens", který podle jejich právníků dokazuje, že v případě odhodlání justice lze tyto věci dotáhnout do konce.
Letos v únoru německý soud poslal na 4,5 roku do vězení Syřana za zločiny proti lidskosti, kterých se ve vlasti dopustil ve službách režimu syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada. Prokuratura proces označila za historický, neboť je podle ní celosvětově první proti vykonavatelům mučení, které řídil Asadův režim.
Syrská vláda opakovaně odmítá obvinění, že její bezpečnostní složky během občanské války, při níž přišly o život statisíce lidí, zabíjely a mučily oponenty.
Podání trestního oznámení na Lukašenka uvítala opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. "V Bělorusku nikdy nebude beztrestnost a dnešní novinka je toho jasným příkladem," uvedla.
Letos v březnu nejvyšší orgán OSN pro lidská práva schválil vytvoření týmu vyšetřovatelů, kteří mají shromáždit důkazy o údajně přehnaném používání síly a mučení v Bělorusku. Běloruský velvyslanec při OSN v Ženevě odmítl tento krok jako "další pokus vměšovat se do vnitřních věcí našeho státu".
Témata: Alexandr Lukašenko
Související
3. listopadu 2024 10:10
24. října 2024 18:00
23. října 2024 21:29
27. září 2024 19:13
8. září 2024 11:32
31. srpna 2024 10:12