Před svátkem, který je zároveň vrcholem období dovolených, dnes v Benátkách úřady napočítaly na 93.000 turistů. V severoitalském městě, v jehož historickém centru žije zhruba 60.000 obyvatel, dnes svítilo slunce, ale nebylo žhnoucí vedro jako v uplynulých týdnech. Davy turistů se tak vydaly na náměstí sv. Marka či k mostu Ponte di Rialto. Bylo mezi nimi 75.000 cizinců, vyplývá z dat benátské koordinační a monitorovací centrály, která má k dispozici veškeré městské kamery.

Plné dnes byly restaurace a na Canalu Grande panoval čilý ruch. U nástupišť vodních autobusů se tvořily fronty.

Letošní léto je přitom poslední, kdy se mohou jednodenní turisté do historického centra dostat bez vstupného, které bude zavedeno v příštím roce. Turisté, kteří žijí mimo region Benátsko a nehodlají ve městě přespat, si pak budou vstup do historického města rezervovat na internetu. Lidé, kteří se objednají dlouho dopředu, mají dostat slevu.

Podle toho, který den se do Benátek vydají, budou platit za vstup do města tři až deset eur (73 až 244 korun). Rezervační systém má být otestován už v příštích týdnech.

Benátská radnice zatím nechystá stanovit denní limit počtu turistů, ale chce příliv návštěvníků regulovat. V některé dny bývá ve městě na laguně přes 100.000 turistů.

Svátek Ferragosto, který je v Itálii dnem pracovního volna, zavedl v roce 18 před naším letopočtem císař Augustus, a připomínal ukončení sklizně první srpnový den. V křesťanské éře byly oslavy posunuty na polovinu měsíce a spojeny se svátkem Nanebevzetí Panny Marie.