Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden apeloval na pokračování pomoci Ukrajině a zastavení Putina

Joe Biden
Joe Biden
Foto: The White House

Americký prezident Joe Biden vyzval v pátek na úvod svého projevu o stavu Unie Kongres USA k podpoře pomoci Ukrajině v zájmu "zastavení" ruského prezidenta Vladimira Putina. Exprezidenta USA Donalda Trumpa zároveň obvinil, že se před Putinem "sklonil".

Šéf Bílého domu prohlásil, že svoboda a demokracie čelí útoku jak doma, tak v zámoří. Své vystoupení v Kongresu zahájil slovy, že podobně jako prezident Franklin Roosevelt za druhé světové války i on varuje zákonodárce i veřejnost, že Spojené státy prožívají neobyčejně vypjatý okamžik.

"Dějiny nás sledují. Když Spojené státy nebudou jednat, ohrozí to Ukrajinu," řekl o podpoře napadené země. Balík pomoci aktuálně blokuje republikánské vedení v americké Sněmovně reprezentantů.

Senát minulý měsíc schválil širší návrh zahrnující asi 60 miliard dolarů (kolem 1,4 bilionu Kč) na podporu Kyjeva, ale předseda sněmovny Mike Johnson odmítá tento návrh předložit k hlasování.

"Ukrajina může zastavit Putina, pokud stojíme s Ukrajinou a poskytneme jí potřebné zbraně pro obranu," uvedl Biden. V opačném případě podle něj bude ohrožena nejen Ukrajina, ale celá Evropa a "svobodný svět".

"Můj předchůdce, bývalý republikánský prezident, řekne Putinovi 'Dělej si, co jen chceš'. To je citát," podotkl Biden. "Já se klanět nebudu...," dodal.

"Putin z Ruska je na pochodu, napadá Ukrajinu a rozsévá chaos po Evropě i mimo ni," podotkl. "Pokud si kdokoli v této místnosti myslí, že se Putin zastaví na Ukrajině, tak vás ujišťuji, že tak neučiní," dodal.

Donalda Trumpa, svého pravděpodobného rivala v nadcházejících listopadových volbách, i jeho spojence zároveň obvinil i ze snahy zakrýt útok na Kapitol ze 6. ledna 2021.

"Od dob prezidenta (Abrahama) Lincolna a občanské války nebyla svoboda a demokracie doma do takové míry pod útokem, jako dnes," uvedl Biden před oběma komorami Kongresu v Kapitolu.

Témata:  Joe Biden Donald Trump USA Ukrajina

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 20:30

Smrt hvězdy kultovního seriálu Derrick. Fritz Wepper se rozhodl ukončit léčbu vážné nemoci

Koncem března zemřel slavný německý herec Fritz Wepper, kterého dobře znali i čeští diváci. Jeho manželka oznámila, že zemřel v mnichovském hospici. Slavnému herci bylo 82 let.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy