reklama

Krátce nato republikánský prezident Donald Trump uvedl, že nikdy nevzdá boj za národ a hodlá pokračovat v právních bitvách, které zahájil po úterních volbách.

Podle CNN by Biden mohl dnes pronést vítězný projev, což však bude záležet na tom, zda bude podle propočtů v hlavních médiích prohlášen za vítěze voleb. Promluvit chce také demokratická kandidátka na viceprezidentku Kamala Harrisová. Dříve dnes televize uvedla, že Federální úřad pro letectví dočasně omezil vzdušný prostor nad konferenčním centrem ve Wilmingtonu ve státě Delaware, kde by Biden mohl promluvit, pokud se stane vítězem voleb.

Trump mezitím oznámil, že hodlá pokračovat v právních bitvách. Prezident v posledních dvou dnech opakovaně obvinil demokraty, že se snaží ukrást jeho volební vítězství. Pro své tvrzení o manipulaci s hlasovacími lístky ale nepředložil žádné důkazy. Federální soudce ve čtvrtek zamítl žádost Trumpovy kampaně, aby se v Pensylvánii přestaly sčítat volební lístky nedlouho poté, co žaloby republikánů zamítli soudci v Georgii a v Michiganu. Nově Trumpova kampaň podala stížnost na hlasování v Nevadě.

"Budeme v tomto procesu pokračovat všemi zákonnými prostředky, abychom zaručili důvěru Američanů v naši vládu. Nikdy nevzdám boj za vás a za náš národ," uvedl Trump v prohlášení zveřejněném Bílým domem. Prezident poznamenal , že Američané si zaslouží plnou transparentnost, pokud je o sčítání hlasů a dodal, že jde o "integritu celého volebního procesu".

Sčítání hlasů přitom stále v řadě států, včetně klíčové Pensylvánie, pokračuje. Podle projekcí CNN má nyní Biden na kontě 253 volitelů, republikánský prezident Donald Trump 213. Pokud by demokrat získal Pensylvánii, kde má od dnešního odpoledne SEČ nad Trumpem náskok, získal by 20 volitelů. Budoucí prezident jich potřebuje nejméně 270.