Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden nařídil rychlé a důkladné vyšetřování atentátu. Američany vyzval k jednotě

Joe Biden
Joe Biden
Foto: The White House

Americký prezident Joe Biden si přeje, aby vyšetřování sobotního atentátu na Donalda Trumpa pod taktovkou FBI bylo rychlé a důkladné. Řekl to v neděli podle agentury AP a stanice BBC. Apeloval také na prověření a zvýšení bezpečnostních opatření na některých nadcházejících akcích. 

Biden uvedl, že s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou byli informováni o nejnovějším vývoji v případu. Vyšetřování pod vedením FBI je v počáteční fázi, podotkl s tím, že zatím není znám motiv střelce Thomase M. Crookse.

"Apeluji na všechny, prosím, nevytvářejte domněnky o motivech či o přidruženosti (útočníka). Nechte FBI a partnerské bezpečnostní služby dělat jejich práci," řekl prezident. "Nařídil jsem důkladné a rychlé vyšetřování, vyšetřovatelé budou mít všechno, co budou potřebovat," zdůraznil. 

Exprezident Trump dostal podle svého nástupce zvýšenou úroveň ochrany, aby byla zajištěna jeho bezpečnost. Zlepšena mají být i bezpečnostní opatření ve státě Wisconsin, kde v pondělí začne volební shromáždění Republikánské strany. "Nařídil jsem vedoucímu ochranné služby, aby nechal přezkoumat všechna bezpečnostní opatření," uvedl prezident. 

Biden také prozradil, že proběhne nezávislé vyšetřování, které má ozřejmit, co se stalo na sobotním mítinku v Pensylvánii. "O výsledky nezávislého šetření se podělíme s americkým národem," dodal a stejně jako Trump vyzval k jednotě. 

Biden se už předtím k atentátu vyjádřil na sociální síti X. "Jsem vděčný za zprávu, že je (Trump) v bezpečí a daří se mu dobře," napsal. "Jill a já jsme vděční tajné službě, že ho dostala do bezpečí. V Americe není místo pro takový druh násilí. Musíme se sjednotit jako jeden národ a odsoudit ho," doplnil.

Teprve dvacetiletý střelec Thomas M. Crooks na sobotním volebním mítinku v pensylvánském Butleru zasáhl republikánského prezidentského kandidáta Trumpa, zabil jednoho muže a další dva zranil. Tajná služba útočníka na místě zabila. Exprezident má poraněné ucho, po ošetření byl z nemocnice propuštěn. 

Témata:  Joe Biden atentát na Donalda Trumpa (14.7.2024, Pensylvánie, USA) Donald Trump FBI Federální úřad pro vyšetřování (Federal Bureau of Investigation) Thomas M. Crooks (atentátník na Trumpa) USA

Související

Aktuálně se děje

7. června 2026 10:24

Budovaná důvěra je pryč. Charitu ovládly sociální sítě a influenceři, stěžuje si Vendula Pizingerová

Podoba české dobročinnosti prochází zásadní proměnou. Dlouhá léta stála charita na renomovaných nadacích, které si systematicky budovaly důvěru dárců, pevnou logistiku a dlouhodobé programy. V současnosti se však těžiště pomoci přesouvá na sociální sítě, crowdfundingové platformy a profily známých influencerů. Tento dynamický nástup nového stylu výběru peněz vyvolává napětí u představitelů tradičních organizací, mezi které patří i čtyřiapadesátiletá Vendula Pizingerová.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Zatmění Slunce, ilustrační fotografie.

Zatmění Slunce se blíží. Vše, co o něm potřebujete vědět

Letos 12. srpna nastane úplné zatmění Slunce, které po více než dvou letech nabídne jedinečnou nebeskou podívanou. Tento úkaz se objevuje ve chvíli, kdy Měsíc projde mezi Sluncem a Zemí, čímž na naši planetu vrhne stín a v určitých oblastech světa kompletně zablokuje sluneční svit. Úplné zatmění, při němž obloha na moment zcela ztmavne, budou moci sledovat pozorovatelé v částech Grónska, na Islandu, v severním Španělsku a v severovýchodním Portugalsku. Obyvatelé ostatních částí Evropy, Afriky a Severní Ameriky pak uvidí zatmění částečné, kdy Měsíc zakryje pouze část slunečního disku.