Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden nepočítá s příměřím v Pásmu Gazy do začátku ramadánu

Joe Biden
Joe Biden
Foto: The White House

Americký prezident Joe Biden už nepředpokládá, že se do nedělního začátku muslimského postního měsíce ramadánu podaří uzavřít příměří mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás.

Podle Bidena je situace složitá, řekl to při páteční návštěvě Philadelphie. Ještě před několika dny přitom věřil tomu, že se oběma stranám izraelsko-palestinského konfliktu podaří uzavřít příměří do ramadánu.

Americký prezident měl v tomto týdnu projev o stavu unie na půdě Kongresu, kde uvedl, že jeho administrativa nepřetržitě pracuje na dojednání šestitýdenního příměří v Pásmu Gazy.

Izraelci v únoru avizovali, že zahájí ofenzivu v Rafahu na jihu Pásma Gazy, pokud teroristé z hnutí Hamás nepropustí rukojmí do začátku ramadánu. "Svět i Hamás musí vědět, že pokud rukojmí nebudou do ramadánu doma, budeme pokračovat v bojích všude, včetně oblasti Rafáhu," uvedl člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc.

Ganc vzkázal lidem, podle nichž bude cena ofenzivy příliš vysoká, že Hamás dostává možnost se vzdát a propustit rukojmí a umožnit obyvatelům Pásma Gazy slavit ramadán.

Konflikt v Gaze probíhá už přes pět měsíců. Radikálové z hnutí Hamás na začátku října vtrhli na izraelské území, přičemž zabili přibližně 1200 lidí. Dalších osob se zmocnili jako rukojmích. Izrael v odvetě spustil pozemní operaci v palestinské enklávě na pobřeží Středozemního moře.

Témata:  Joe Biden HAMÁS Izrael

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 7:08

Senát peníze pro Ukrajinu odhlasuje 23. dubna. Schumer: Buďte si jisti, že Amerika pomůže

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy