Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden požádá Kongres o přechodně snížení daně z benzinu na nulu, píší média

Joe Biden, prezident USA
Joe Biden, prezident USA
Foto: Facebook Joe Biden

Americký prezident Joe Biden požádá Kongres, aby kvůli vysokým cenám u čerpacích stanic schválil snížení federální daně z pohonných hmot na nulu. S odkazem na představitele americké administrativy o tom dnes informují zahraniční tiskové agentury. Ve Spojených státech se budou na podzim konat volby do Kongresu i místních úřadů a lidé si na vysoký růst životních nákladů stěžují čím dál častěji.

Bílý dům chce do září zrušit federální daň, která v případě benzinu činí přes 18 centů na galon (3,78 litru). Zároveň chce vyzvat státy, které také zdaňují benzin na čerpacích stanicích, aby učinily totéž. Tím podle Bidena poskytnou "přímou úlevu americkým spotřebitelům, kteří trpí Putinovým zdražováním". Daň z pohonných hmot v jednotlivých státech bývá často vyšší než daň na federální úrovni.

Biden chce podle zdrojů z Bílého domu také přesvědčit velké ropné společnosti, aby jejich zástupci ještě tento týden přišli na schůzku na ministerstvo energetiky a nastínili tam, jak posílit kapacity rafinerií. Prezident a jeho poradci se těmito otázkami zabývají už několik měsíců, protože čelí tlaku, aby kvůli rekordním cenám benzinu něco dělali, a pomohli tak lidem.

Vysoké ceny pohonných hmot a rychlý růst inflace patří k hlavním důvodům, které Bidenovi snižují preference. Zhoršují také vyhlídky jeho Demokratické strany na solidní výsledek v podzimních volbách, ve kterých si budou chtít udržet rozhodující vliv. Míra inflace ve Spojených státech v květnu nečekaně vystoupila na 8,6 procenta a je nejvyšší od konce roku 1981.

Přechodné zrušení federální daně z pohonných hmot, která činí u benzinu 18,4 centu (asi 4,30 Kč) na galon a u nafty 24,4 centu (asi 5,70 Kč) na galon, vyžaduje souhlas Kongresu. Z Bidenovy podpory to tím pádem zřejmě udělá jen symbolické gesto, uvedla agentura Reuters.

Zákonodárci se k Bidenovu návrhu nestaví jednotně, výhrady mají i jeho demokraté. Například předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová má obavy, že přechodné zrušení daně bude mít na spotřebitele jen omezené dopady a že většina zisků z této úspory zůstane ropným společnostem a maloobchodním prodejcům. I lidé z Bidenovy administrativy připouštějí, že navrhované zrušení daně na tři měsíce mnoho nezmění.

"Zrušení federální daně z benzinu samo o sobě nevyřeší problém, kterému čelíme. Rodinám ale poskytne trochu prostoru k nadechnutí, zatímco my budeme dál pracovat na dlouhodobém snížení cen," uvedl jeden z členů administrativy.

Průměrná cena benzinu se nyní v USA pohybuje těsně pod pěti dolary (zhruba 117 Kč) za galon, v minulých dnech už se ale dostala i nad pět dolarů. V přepočtu na litry je to 1,32 USD (asi 31 Kč). Ve Spojených státech je benzin kvůli odlišné struktuře zdanění obecně levnější než v Evropě.

Snížit cenu pohonných hmot na čerpacích stanicích se snížením daní pokusily i vlády v dalších zemích, včetně například Německa nebo České republiky. Vzhledem k tomu, že ceny ropných produktů se mezitím dál zvyšovaly, efekt těchto opatření brzy vyprchal.

Témata:  Joe Biden pohonné hmoty

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 17:48

Policie šetří nález těla na Mělnicku, zřejmě jde o sebevraždu

Středočeská policie se zabývá nálezem bezvládného těla na Mělnicku. Muž se zřejmě zastřelil po předchozí dopravní nehodě, vyplývá z dosavadních informací. Tragická událost je nadále předmětem vyšetřování. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Dmitrij Peskov

Peskov: Kyjev a Kreml se před dvěma lety dohodli na mírové smlouvě, pak ji Ukrajina zrušila

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.