Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden tvrdí, že Ukrajina zatím není připravena na členství v NATO

Joe Biden
Joe Biden
Foto: Reprofoto ČT

NATO čeká v nadcházejícím týdnu očekávaný summit v litevském Vilniusu, na kterém se má řešit otázka ukrajinského členství v alianci. Americký prezident Joe Biden řekl, že Kyjev na něj v tuto chvíli není připraven. Přistoupení podle něj bude možné, až skončí válka. V sobotu uplynulo rovných 500 dní od jejího začátku.

Biden to řekl v exkluzivním rozhovoru pro CNN. Americké televizní stanici ho poskytl před svou cestou do Evropy, jejíž hlavní zastávkou bude litevský summit Severoatlantické aliance.

"Nemyslím si, že v NATO panuje jednota ohledně toho, zdali přibrat Ukrajinu do rodiny v tuto chvíli, uprostřed války," konstatoval. "Kdybychom to udělali, pak bychom měli závazek za každý metr území, které je územím NATO. Je to závazek, který jsme všichni udělali nezávisle na okolnostech. Pokud bude pokračovat válka, jsme v ní všichni. V tomto případě ve válce s Ruskem," vysvětlil americký prezident.

Současný nájemník Bílého domu prozradil, že o celé záležitosti dlouze mluvil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, kterého podle svých slov ujistil, že Spojené státy budou nadále poskytovat Ukrajině bezpečí a zbraně, zatímco bude probíhat proces přijetí.

Biden zdůraznil, že ohledně členství Kyjeva v alianci nehodlá brát v potaz požadavky ruského prezidenta Vladimira Putina. "Myslím, že musíme nastavit rozumnou cestu pro Ukrajinu, aby byla schopná se připojit k NATO," podotkl.

"Je předčasné volat po volbě už teď, protože jsou tu další podmínky, které je třeba naplnit, včetně demokratizace a dalších takových témat," dodal demokratický politik.

Severoatlantickou alianci čeká v příštím týdnu očekávaný summit v litevském Vilniusu, který se uskuteční v úterý 11. a ve středu 12. července. Kromě tématu Ukrajiny mají lídři vyslovit závazek dávat na obranu alespoň dvě procenta HDP.

Témata:  Joe Biden Ukrajina NATO (Severoatlantická aliance)

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy