Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden: Ukrajinci nesmí americké zbraně použít k útoku na Moskvu

Joe Biden
Joe Biden
Foto: The White House

Spojenými státy poskytnuté zbraně nesmí Ukrajina použít k útoku na ruské hlavní město Moskvu, uvedl americký prezident Joe Biden ve čtvrtek. Kyjev s nimi sice může útočit na území Ruska, ale povolení ze strany Washingtonu má své omezení. 

Biden v rozhovoru pro stanici ABC News zdůraznil, že ukrajinská armáda má povolení využít zbraně k útoku v blízkosti společné hranice obou zemí, které jsou ve válce přes dva roky. Konflikt začal plnohodnotnou ruskou invazí do sousední země na konci února 2022.

"Nepovolujeme útoky 200 mil do Ruska a nepovolujeme údery na Moskvu, na Kreml," prohlásil americký prezident, který bude obhajovat mandát v listopadových volbách proti Donaldu Trumovi, během probíhající návštěvy Francie. 

USA a několik dalších zemí umožnilo ukrajinským ozbrojeným silám používat dodané zbraně k útokům na ruské území v reakci na novou ruskou ofenzivu v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. 

Američtí představitelé minulý týden uvedli, že Washington částečně zrušil omezení, aby umožnil Ukrajině bránění zmíněné oblasti. Změna postoje souvisela především s každodenními ruskými útoky na samotný Charkov. Také Berlín oznámil, že povolil používání zbraní dodaných Německem proti cílům v Rusku. 

Témata:  Joe Biden válka na Ukrajině Rusko

Související

Aktuálně se děje

6. června 2026 16:21

Opustil těhotnou? Leoš Mareš po náloži kritiky musel vysvětlovat, jak to bylo

Televizní dokument mapující život moderátora Leoše Mareše u příležitosti jeho padesátin vzbudil mezi televizními diváky velký ohlas. Kromě kladných hodnocení se však objevila i řada nejasností a spekulací. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Zatmění Slunce, ilustrační fotografie.

Zatmění Slunce se blíží. Vše, co o něm potřebujete vědět

Letos 12. srpna nastane úplné zatmění Slunce, které po více než dvou letech nabídne jedinečnou nebeskou podívanou. Tento úkaz se objevuje ve chvíli, kdy Měsíc projde mezi Sluncem a Zemí, čímž na naši planetu vrhne stín a v určitých oblastech světa kompletně zablokuje sluneční svit. Úplné zatmění, při němž obloha na moment zcela ztmavne, budou moci sledovat pozorovatelé v částech Grónska, na Islandu, v severním Španělsku a v severovýchodním Portugalsku. Obyvatelé ostatních částí Evropy, Afriky a Severní Ameriky pak uvidí zatmění částečné, kdy Měsíc zakryje pouze část slunečního disku.