Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden: Ukrajinci nesmí americké zbraně použít k útoku na Moskvu

Joe Biden
Joe Biden
Foto: The White House

Spojenými státy poskytnuté zbraně nesmí Ukrajina použít k útoku na ruské hlavní město Moskvu, uvedl americký prezident Joe Biden ve čtvrtek. Kyjev s nimi sice může útočit na území Ruska, ale povolení ze strany Washingtonu má své omezení. 

Biden v rozhovoru pro stanici ABC News zdůraznil, že ukrajinská armáda má povolení využít zbraně k útoku v blízkosti společné hranice obou zemí, které jsou ve válce přes dva roky. Konflikt začal plnohodnotnou ruskou invazí do sousední země na konci února 2022.

"Nepovolujeme útoky 200 mil do Ruska a nepovolujeme údery na Moskvu, na Kreml," prohlásil americký prezident, který bude obhajovat mandát v listopadových volbách proti Donaldu Trumovi, během probíhající návštěvy Francie. 

USA a několik dalších zemí umožnilo ukrajinským ozbrojeným silám používat dodané zbraně k útokům na ruské území v reakci na novou ruskou ofenzivu v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. 

Američtí představitelé minulý týden uvedli, že Washington částečně zrušil omezení, aby umožnil Ukrajině bránění zmíněné oblasti. Změna postoje souvisela především s každodenními ruskými útoky na samotný Charkov. Také Berlín oznámil, že povolil používání zbraní dodaných Německem proti cílům v Rusku. 

Témata:  Joe Biden válka na Ukrajině Rusko

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy