Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden: V případě invaze Ruska na Ukrajinu se změní postavení Moskvy ve světě

Joe Biden, prezident USA
Joe Biden, prezident USA
Foto: Facebook Joe Biden

Pokud Rusko podnikne invazi na Ukrajinu, "strašlivě za to zaplatí" a bude čelit ničivým ekonomickým následkům. Významně se také v takovém případě změní postavení Ruska ve světě. Šéf Bílého domu Joe Biden to podle svých slov řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi v nedávném videohovoru.

"Zcela jasně jsem dal prezidentovi Putinovi najevo... že pokud postoupí na Ukrajinu, ekonomické následky budou pro něj zničující," řekl Biden v sobotu novinářům. Možnost vyslání amerických pozemních bojových jednotek na Ukrajinu v případě ruské invaze ale "nikdy nebyla na stole", podotkl Biden.

Podobný vzkaz vyslali Moskvě v sobotu také ministři zahraničí členských zemí skupiny G7. I oni varovali před hrozivými následky případné invaze Ruska na Ukrajinu a vyzvali Moskvu k návratu k jednacímu stolu.

Ukrajina viní Rusko, že u jejích hranic shromáždilo desítky tisíc vojáků v přípravě možné rozsáhlé vojenské ofenzivy. Moskva plánování invaze popřela.

Témata:  Joe Biden Vladimír Putin Rusko Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

8. června 2025 18:06

Dvořák věděl o Bitcoin aféře, naznačuje interní e-mailová komunikace z ministerstva

Interní e-mailová komunikace z ministerstva spravedlnosti naznačuje, že náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák byl informován o kontroverzní nabídce odsouzeného drogového dealera, který chtěl státu darovat část svých kryptoměn výměnou za navrácení hardwarové peněženky. Informace zazněla během nedělní televizní debaty na ČT, kde ji potvrdily jak místopředsedkyně hnutí ANO Alena Schillerová, tak i kandidátka na ministryni spravedlnosti Eva Decroix (ODS).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Ruská agrese sílí. Noční útok byl podle Ukrajinců největší za celou válku

Ruská armáda v noci na dnešek provedla rozsáhlý vzdušný útok na Ukrajinu, který podle ukrajinského letectva představuje dosud největší noční bombardování od začátku války v únoru 2022. Terčem útoků se staly především centrální a západní části Ukrajiny, tedy regiony, které byly dosud relativně ušetřeny pravidelných útoků. Tato eskalace vyvolala vážné obavy i v sousedních zemích — Polsko a další spojenci NATO v reakci na situaci okamžitě aktivovali své vzdušné síly.