reklama

Připomněl, že nad svým republikánským sokem Donaldem Trumpem vede v klíčových státech Arizoně a Nevadě a míří k vítězství také v Pensylvánii.

V proslovu Biden slíbil, že se od "prvního dne" v prezidentské funkci bude věnovat boji s pandemií nemoci covid-19. Situace je v tomto ohledu ve Spojených státech podle něj znepokojující. USA mají nejvíc nakažených koronavirem i nejvíc úmrtí pacientů s covidem na světě. Kromě pandemie se chce Biden věnovat i obnově ekonomiky, těžce postižené koronavirovou krizí, klimatickým změnám či systémovému rasismu.

V proslovu Biden prohlásil, že Američané "si vybrali změnu" a že je na dobré cestě získat 300 hlasů volitelů. Zároveň požádal občany o trpělivost při sčítání hlasů a vyzval je, aby odložili hněv. "Politické strany jsou možná soupeři, ale ne nepřátelé," řekl.

Trump varoval Bidena, aby se neprohlašoval za vítěze voleb

Šéf Bílého domu Donald Trump varoval svého soupeře v prezidentských volbách Joea Bidena, aby se neprohlašoval za vítěze hlasování. Biden podle většiny celostátních amerických médií míří k vítězství.

Biden zatím podle sondážní agentury Edison Research vede poměrem 253 hlasů takzvaných volitelů ku 214 ve prospěch Trumpa. Na zisk prezidentské funkce je potřeba hlasů 270. Demokrat Biden má nad republikánem Trumpem mírný náskok i v některých dalších z šesti amerických států, kde ještě nebylo sčítání dokončeno.

Podle přehledu agentury Reuters jsou ke zveřejnění výsledku nejblíže v Georgii, kde sečetli již 99 procent hlasů. Biden tam v průběhu uplynulého dne získal nepatrný náskok, když mu voliči zatím dali 49,4 procenta, Trumpovi 49,3 procenta. Také v Pensylvánii se situace obrátila v Bidenův prospěch - po sečtení 96 procent hlasů získává 49,5 procenta, nynější prezident 49,2 procenta.

V Nevadě je po sečtení 93 procent hlasů rovněž ve vedení Biden s 49,8 procenta oproti 48 procentům Trumpa. Bývalý viceprezident USA má zatím navrch i v Arizoně, kde sečetli 94 procent hlasů - Bidenova podpora činí 49,8 procenta, Trumpova 48,7 procenta.

V Severní Karolíně, kde je sečteno podle agentury Reuters 98 procent hlasů, vede naopak Trump s 50 procenty hlasů voličů nad Bidenem, který si připisuje 48,6 procenta. Výsledek hlasování není znám ani na Aljašce, kde se očekává vítězství prezidenta Trumpa.

"Joe Biden by se neměl chybně prohlašovat za vítěze hlasování. Stejnou věc bych mohl tvrdit i já. Soudní řízení teprve začínají," napsal Trump na twitteru.

Trump se označil za vítěze voleb již krátce po skončení úterního hlasování a v následujících dnech opakovaně obvinil demokraty z volebních podvodů. Trump a jeho kampaň nyní spoléhají na soudy, na které se kvůli údajným nesrovnalostem obrátili už v několika státech.

reklama