Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Boj o vakcínu proti koronaviru: Šéf OECD kritizuje sobeckost bohatých států

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) kritizuje, že bohaté průmyslové země postupují příliš sobecky ve snaze zajistit si dostatek vakcíny proti koronaviru. Informuje o tom dnes agentura DPA s odvoláním na rozhovor generálního tajemníka OECD Ángela Gurríi s německým listem Die Welt.

"Některé země mají příliš mnoho vakcíny, jiné nemají nic," uvedl v rozhovoru Gurría. "Proč nemyslíme na těch pět miliard lidí v chudších zemích?" dodal.

Gurría podrobil kritice, že například Kanada si pro pouhých 40 milionů obyvatel zajistila 300 milionů dávek vakcíny. To je podle něj příliš velké množství i při zohlednění toho, že u vakcín firem BioNTech a Pfizer budou zapotřebí dvě dávky na osobu, napsala agentura DPA.

Šéf OECD rovněž poukázal na to, že Spojené státy, které mají přes 300 milionů obyvatel, nakoupily 800 milionů dávek vakcíny.

Podle Gurríi je zapotřebí rozdělit vakcínu proti koronaviru spravedlivějším způsobem. "Bylo by to moudré pro všechny. Tento virus porazíme pouze tehdy, pokud ho porazíme po celém světě," prohlásil šéf OECD.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) očkování

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.