Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Boj s extrémním počasím jen předstírá? Experti poukázali na velký problém Evropy

COP29
COP29
Foto: COP29.az

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Podle zprávy od organizací Beyond Fossil Fuels a Greenpeace evropské státy plánují a budují zařízení na výrobu energie z fosilního plynu s celkovým výkonem až 80 gigawattů. Polovina tohoto nárůstu pochází pouze ze tří zemí, konkrétně z Itálie, Německa a Spojeného království, z nichž každá deklarovala závazek výrazně dekarbonizovat své energetické sítě do roku 2035, resp. 2030.

Podle Alexandry Mustață z organizace Beyond Fossil Fuels, jsou tyto plány „nebezpečně v rozporu“ s klimatickými cíli těchto zemí.

„Do digitální éry jsme nevstoupili hromadným nákupem psacích strojů, a čistou energetickou soustavu také nevybudujeme konstrukcí tolika nových plynových elektráren,“ uvedl Mustață.

V případech, kdy by se plynové elektrárny využívaly pouze příležitostně, mohou být užitečným doplňkem pro pokrytí výkyvů v dodávkách z obnovitelných zdrojů, například když nesvítí slunce nebo nefouká vítr.

Energetičtí odborníci však varují před rozsáhlými investicemi do plynové infrastruktury, která by mohla zůstat nevyužitá, pokud se podaří dosáhnout klimatických cílů, nebo která bude nadále využívat fosilní paliva ve velkém množství, pokud se těchto cílů nedosáhne.

Jednou z obav environmentálních aktivistů je, že po vybudování nových elektráren bude menší motivace investovat do bezuhlíkových zdrojů energie, což zpomalí rychlost přechodu na čistou energii nezbytnou k omezení globálního oteplování na 1,5 °C.

Zpráva přichází ve stejném týdnu, kdy Evropská komise oznámila partnerství s Beyond Oil and Gas Alliance (BOGA) na summitu COP29 s cílem urychlit odklon od fosilních paliv. EU jako celek do tohoto malého uskupení zatím nevstoupila, přičemž jednotlivé členské státy jako Dánsko, Francie, Irsko, Portugalsko, Španělsko a Švédsko však již své závazky podepsaly.

Deklarace této skupiny varuje, že pokračující investice do ropy a plynu mohou „zakonzervovat“ cesty s vysokými emisemi uhlíku, což přispívá k nebezpečným klimatickým změnám a zvyšuje riziko vzniku ztrátových investic do nevyužitelných aktiv. 

Témata:  klimatická změna klimatická konference (COP29)

Související

Aktuálně se děje

24. ledna 2025 14:53

Výměna manželek: Dechberoucí příspěvky na dítě v Německu, líný manžel a zdravotní stav dcery

Po skončení Výměny manželek došlo u rodiny Lindy a jejího manžela k výrazným změnám. Manžel, který byl dříve považován za líného, prošel „zázračnou proměnou“, když se začal více angažovat v domácnosti. Naproti tomu zdravotní stav Lindiny dcery se zhoršil, což přidalo další výzvy. Linda se navíc ocitla v Německu, kde byla šokována výší příspěvku na dítě, který dosahuje až 250 eur měsíčně – výrazně vyšší než v Česku. Výzvy s životními náklady se však stále objevují.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy