reklama

Boj proti korupci na vyšších příčkách moci není úspěšný podle 83 procent dotázaných, informuje Interfax-Ukrajina. Opačný názor vyjádřilo 12 procent Ukrajinců. V předchozím průzkumu loni v prosinci úspěchy na tomto poli vidělo 17 procent dotázaných, o opaku bylo přesvědčeno 76 procent. Čtyři pětiny dotázaných podle sociologů nezaznamenaly ani pokrok při vyšetřování zločinů, okolo kterých vypukl největší rozruch.

V celosvětovém žebříčku vnímané korupce, který minulý měsíc představila nevládní organizace Transparency International, se Ukrajina umístila na dělené 126. příčce ze 180, spolu s Ázerbájdžánem, Kyrgyzstánem a Džibutskem. Rusko bylo 137. Ještě hůře z postsovětských zemí dopadly jen Uzbekistán, Tádžikistán a Turkmenistán.

Zhoršil se i názor dotázaných na snahu týmu okolo prezidenta Volodymyra Zelenského dosáhnout míru v Donbasu, který je od jara 2014 sužován konfliktem s proruskými separatisty s více než 13.000 mrtvými. Úspěchy na tomto poli podle sociologů nevidí 70 procent dotázaných, opačný názor vyjádřil každý čtvrtý.

Sympatie k Zelenskému, který byl loni v dubnu v druhém kole prezidentských voleb zvolen 73 procenty hlasů, nyní vyjádřilo 47 procent Ukrajinců. Záporně se k hlavě státu staví necelá čtvrtina. V prosincovém průzkumu tento poměr činil 60 ku 14 procentům. Během pár měsíců podíl Ukrajinců, kteří prezidentovy kroky neschvalují, stoupl z 25 na 40 procent, upozornil list Ukrajinska pravda. Dodala, že podle průzkumu jen osm procent dotázaných pozitivně hodnotí premiéra Oleksije Hončaruka. Podle 44 procent Ukrajinců by měla Hončarukova vláda odstoupit.

O případných změnách v kabinetu se v Kyjevu čím dál více spekuluje, premiér Hončaruk ve středu před novináři popíral, že uvažoval o odstoupení. Stalo se tak poté, co prezident Zelenskyj přijal veterána ukrajinské politiky Serhije Tihipka, o kterém média spekulují jako o možném nástupci Hončaruka v čele vlády.