Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brazilský soud zrušil tresty za úmrtí 242 lidí při požáru na diskotéce

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Brazilský soud ve státe Rio Grande do Sul zrušil tresty za úmrtí 242 lidí při požáru na diskotéce v roce 2013 na jihu země. Podle soudců proces doprovázela úřední pochybení, uvedla dnes agentura EFE. Za úmrtí dostala čtveřice mužů tresty ve výši desítek let odnětí svobody. Ti stanou před novým soudem, který znovu posoudí jejích vinu.

Podle soudců proces provázela řada úředních pochybení, například při výběru členů poroty. Nařídili sestavit novou porotu, která se bude případem znovu zabývat. Podle agentury AFP se čtveřice odsouzených díky rozhodnutí soudu dostane na svobodu.

Za požár nočního podniku byli v prosinci roku 2021 odsouzeni dva spolumajitelé a dva členové skupiny, která v prostorech hrála. Soud jim udělil tresty ve výši 18 až 22 let za zabití a pokus o zabití.

V diskotéce Kiss se nacházelo v době požáru zhruba 1000 lidí a přes 600 z nich se zranilo. Požár vypukl, když kapela zapálila uvnitř tanečního sálu pyrotechniku vhodnou pro použití venku, uvedla obžaloba. Od ní pak začala hořet plastová pěna, která pokrývala strop.

Většina obětí zemřela udušením či při snaze dostat se ven za sálu. Obžalobě se podařilo u soudu prokázat, že řada únikových dveří byla zamčená a že nefungovaly hasicí přístroje. Oběma hudebníkům obžaloba také kladla za vinu, že utekli, aniž o nebezpečí informovali obecenstvo. Podle obžaloby většina lidí zemřela kvůli problémům s evakuací diskotéky.

Požár na diskotéce Kiss byl druhý nejtragičtější v dějinách Brazílie a veřejnost velmi šokoval. Soud, který začal po dlouhé právní bitvě, se konal zhruba 300 kilometrů od místa požáru, aby byla co nejvíce zaručena nestrannost sedmičlenné poroty.

Témata:  Brazílie soudy

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.