Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Británie blízko předčasných voleb, labouristé už nejsou proti

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: parliament.uk **www.parliament.uk**

Odklad odchodu Británie z Evropské unie stále více poškozuje britský národní zájem. Na počátku parlamentní debaty o volebním zákonu to dnes řekl britský premiér Boris Johnson. Jeho vláda předložila návrh zákona, který by umožnil uspořádat 12. prosince volby. Lídr opozice Jeremy Corbyn v debatě prohlásil, že labouristé vypsání předčasných parlamentních podporují. Ještě během jeho proslovu mu ale člen vlastní strany odporoval.

"Odklad brexitu stále vážněji poškozuje národní zájem," řekl premiér. "Atmosféra nejistoty", která kvůli neustálým odkladům odchodu Británie z EU podle něj panuje, rozežírá důvěru lidí v politiku a brání jim přijímat "důležitá životní rozhodnutí". Opozice chce podle premiéra jen "prokrastinovat", tedy odkládat plnění úkolů. "Nechtějí brexit ani 31. října, ani 30. listopadu a dokonce ani 31. ledna," dodal. V pondělí EU souhlasila s odkladem termínu brexitu z 31. října na 31. ledna příštího roku. Johnson nabídku přijal.

Poslance premiér vyzval, aby po debatě hlasovali pro návrh zákona o uspořádání předčasných voleb 12. prosince. Parlament, který by z těchto nových voleb vzešel, by podle něj měl následně hlasovat o nové brexitové dohodě, kterou Johnson vyjednal předminulý týden v Bruselu. Jediným způsobem, jak se dostat ze současného datu je podle Johnsona "obnovit parlamentu a dát lidem volbu".

"Labouristé podporují parlamentní volby," řekl v odpovědi na Johnsonův proslov lídr opozice Jeremy Corbyn. Labouristé se podle něj těší, až se zbaví této "lehkomyslné a zničující konzervativní vlády". Podle Corbyna je nyní vyloučeno, že by Británie odešla z EU bez dohody, což byla podmínka labouristů pro to, aby konání předčasných voleb podpořili. Ještě během Corbynova proslovu ale jeden z poslanců jeho vlastní strany prohlásil, že bude hlasovat proti konání voleb. Potvrdil tak spekulace britských médií, podle nichž jsou labouristé v názoru na dnešní hlasování o předčasných volbách rozděleni.

Debata k návrhu zákona o uspořádání předčasných voleb 12. prosince by měla trvat zhruba čtyři hodiny. Po ní by se mělo hlasovat o tom, zda bude zákon schválen ve druhém čtení. Pak má následovat třetí čtení.

Před zahájením debaty poslanci schválili dodatek labouristické poslankyně Stelly Creasyové, který v rozporu s přáním vlády umožní poslancům přidávat v další fázi procesu schvalování k návrhu zákona vlastní dodatky. Podoba volebního zákona by se tak mohla ještě změnit. Záležet nyní bude na předsedajícím, který má právo vybrat, zda se bude o dodatcích hlasovat, případně o kolika z nich.

Témata:  volby ve Velké Británii Parlament Velké Británie Jeremy Corbyn Boris Johnson Velká Británie

Aktuálně se děje

21. května 2024 16:12

Boje v Charkovské oblasti vysídlily přes 14 tisíc lidí

V Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, kde Rusové nedávno spustili novou pozemní ofenzívu, bylo v posledních dnech vysídleno více než 14.000 lidí, oznámila v úterý Světová zdravotnická organizace (WHO). Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy