Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Británie chystá plán, jak migranty odradit od cesty přes průliv

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Británie za přispění francouzských úřadů připravuje plán, jak migrantům zcela znemožnit plavbu přes Lamanšský průliv, kudy se v posledních týdnech k britským břehům dostaly stovky lidí. V Paříži o tom dnes jednal náměstek britského ministerstva vnitra Chris Philp, konkrétně se ale o žádných chystaných opatřeních nezmínil.

"Počty (migrantů), kteří přeplouvají průliv, jsou nepřijatelné pro francouzskou i britskou vládu, takže je zřejmé, že je potřeba podniknout další kroky," uvedl po jednání Philp. "Můžeme tu trasu zcela zneprůchodnit, což jsme odhodláni učinit, a pak nebudou mít migranti ani důvod přicházet do Francie... Zvažujeme všechny možnosti, jak tuto trasu úplně odříznout," dodal.

Francie žádá Londýn o 30 milionů liber (přes 872 milionů Kč) na posílení hlídek v severní Francii. Británie ale chce uzavřít dvoustrannou dohodu, jejímž cílem je, aby Francie přijímala zpět větší počet zadržených migrantů.

Do Británie letos z Francie připlulo přes 4000 migrantů, během deseti srpnových dní jich bylo na 650. Rekord zaznamenaly britské úřady minulý čtvrtek, kdy se přes 33 kilometrů širokou úžinu k britským břehům dostalo 235 lidí.

Velkou část migrantů tvoří uprchlíci z Afghánistánu, Íránu, Iráku, Sýrie a z afrických zemí, kteří utíkají před válečnými konflikty a chudobou. Řada z nich má proto v Británii šanci na udělení azylu, připomíná agentura Reuters.

Témata:  Velká Británie uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.