Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Británie hodlá zbrojit nejvíc od konce studené války, chce vypustit kosmickou raketu

Boris Johnson (autor: Andrew Parsons / i-Images)
Boris Johnson (autor: Andrew Parsons / i-Images)
Foto: Flickr

Británie oznámila, že chce na zbrojení dávat nejvíce peněz od skončení studené války před 30 lety.

Premiér Boris Johnson ve středu plán investovat do ozbrojených sil dalších 16,5 miliard liber (asi 486 miliard korun) během příštích čtyř let zveřejnil i přesto, že britská ekonomika se potýká s dopady krize vyvolané koronavirem. Informovala o tom BBC. Británie v současnosti na obranu vydává necelých 42 miliard liber ročně.

"Mezinárodní situace je nebezpečnější než kdykoliv od konce studené války a Británie musí dostát svým dějinám a stát po boku svých spojenců," řekl premiér, který je momentálně v karanténě kvůli kontaktu s člověkem nakaženým koronavirem. Se svými plány dnes vystoupí před poslanci.

Dodatečné zdroje mají posloužit pro vznik nové agentury pro umělou inteligenci, posílení kyberobrany nebo pro vesmírné projekty, včetně vypuštění první britské rakety v roce 2022.

Reuters uvádí, že nad budoucí rolí Británií ve světě se vznášejí otazníky poté, co se její občané v roce 2016 v referendu rozhodli pro odchod z Evropské unie.

Témata:  Velká Británie Boris Johnson Britská armáda

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 16:55

Exprezident Klaus bude pradědečkem. Vnučka Kateřina odhalila další novinku

Aby té radosti v rodině exprezidenta Václava Klause nebylo málo, oznámila jeho vnučka Kateřina krátce po svatbě i další krásnou novinku z osobního života. Ve dvou už budou s manželem, házenkářským reprezentantem Tomášem Pirochem, jen několik měsíců. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.