Ve Spojeném království nicméně trvají obavy z nového rozmachu epidemie, zejména kvůli variantě koronaviru poprvé objevené v Indii, kterou nyní Světová zdravotnická organizace (WHO) označuje jako delta. Skotsko vzhledem k situaci pozastavilo plány na rozvolňování restrikcí.

Nových případů nákazy se v Británii za 24 hodin objevilo 3165, což je více, než kolik činily pondělní statistiky v posledních týdnech. Británie eviduje nejvíce úmrtí souvisejících s koronavirem v Evropě, a to bezmála 128.000. Dohromady tam již úřady zaznamenaly téměř 4,5 milionu potvrzených případů nákazy koronavirem.

Úřady v Británii v poslední době znepokojuje rozmach varianty koronaviru nazývané delta, která je podle předběžných zjištění vědců nakažlivější než většina dosavadních verzí viru. Premiér Boris Johnson nedávno prohlásil, že vláda možná kvůli zhoršující se situaci bude muset odložit plány na rozvolnění v Anglii, které původně přislíbila k 21. červnu. Někteří odborníci v pondělí uvedli, že je země na pokraji třetí vlny epidemie.

Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová dnes oznámila, že pozastavila plán uvolňování restrikcí ve Skotsku s tím, že se region stále nachází v "choulostivém a křehkém bodu" při boji s nákazou.

Většina částí Skotska tak zůstane na dosavadní druhé úrovni uzávěry, kromě několika málo nejméně zasažených regionů, které přejdou do prvního stupně, v němž je možné například shromažďování většího počtu lidí. Město Glasgow, jež bylo dosud jako jediné ve Skotsku na třetím stupni uzávěry, při kterém jsou mimo jiné zavřena kina, stadiony a nesmí se podávat alkohol v restauracích, přejde na druhý stupeň.

Největší londýnské letiště Heathrow dnes ve snaze zabránit šíření dalších případných nebezpečných variant koronaviru vyčlenilo jeden ze svých terminálů pro přílety ze všech zemí, které britská vláda považuje za rizikové. Je jich nyní 43 a patří mezi ně například Indie, Brazílie či Jihoafrická republika. Obyvatelé Spojeného království, kteří se z těchto zemí vrací, mají po příletu předepsanou desetidenní karanténu ve státem schválených hotelech.