reklama

Ministerský předseda plán dodávek pokročilejších zbraní předestřel na úterním zasedání britské vlády. Dal ho do souvislosti s údajnou "větší nevypočitatelností a pomstychtivostí" ruského prezidenta Vladimira Putina. V úvahách britské vlády ohledně dodávek zbraní na Ukrajinu hrají roli také obavy z další eskalace konfliktu, uvedl list.

Šéf britské armády Tony Radakin ministry informoval, že boje na Ukrajině přecházejí v "tradičnější válečný konflikt". "Ukrajinská armáda nejenže drží velká města, ale nutí Rusy k ústupu. S tím se musí změnit i naše podpora," uvedl nejmenovaný zdroj z britského kabinetu.

Johnson nekonkretizoval, jaký typ "více smrtících" zbraní by Británie měla Ukrajině dodat, podle zdrojů z britského resortu obrany však ukrajinská armáda potřebuje mimo jiné těžké dělostřelectvo, aby dokázalo vytlačit Rusy z východu země. Jednou ze zvažovaných možností jsou samohybné houfnice AS-90 s dostřelem až 26 kilometrů. Dodání takových zbraňových systémů by patrně vyžadovalo zaškolení ukrajinského personálu v sousedních zemích.

Johnson se podle zdrojů deníku vyslovil také pro to, aby Spojené státy poskytly Ukrajině protilodní střely a modernější systémy protivzdušné obrany.

Británie začala zásobovat Ukrajinu lehkými protitankovými systémy již v lednu letošního roku, v té době dodala na Ukrajinu 2000 střel NLAW, které účinně pomáhaly brzdit postup ruských jednotek. Minulý týden ministr obrany Ben Wallace oznámil dodávky přenosných protileteckých střel Starstreak, které by mohly Ukrajině pomoci odrážet nálety ruských letadel.