Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Británií hýbou po zabití dívek protesty. Podněcují je hoaxy, policie slibuje tvrdá opatření

Británií hýbou po zabití dívek protesty. Podněcují je hoaxy, policie slibuje tvrdá opatření

Foto: The Telegraph

V několika britských městech, včetně Liverpoolu a Londýna, došlo v sobotu k násilným střetům krajně pravicových demonstrantů s policií. Tyto nepokoje sužují Británii už několik dní a byly vyvolány pondělním útokem nožem v Southportu, při kterém byly zabity tři dívky, a následnými dezinformacemi šířenými na internetu.  Uvedl to server BBC.

V sobotu si pouliční nepokoje vyžádaly několik zraněných policistů. Násilné protesty, které začaly v úterý večer v Southportu, se rozšířily i do dalších měst. Dezinformace tvrdila, že útočníkem byl radikální islámský migrant žádající o azyl v Británii.

Policie v Liverpoolu uvedla, že při "závažných výtržnostech" v centru města bylo zraněno několik jejích členů. Demonstranti házeli na policisty různé předměty, včetně židlí, dýmovnic, cihel, vajec a plechovek od piva.

V Londýně policie zadržela několik lidí na protestech, včetně jednoho člověka za nacistický pozdrav směrovaný na účastníka protidemonstrace.

Ve městě Kingston upon Hull na východě Británie byli během násilných protestů, kdy demonstranti házeli lahve na policii, zadrženi čtyři lidé. Zraněni byli tři policisté a demonstranti rozbili okna na hotelu sloužícím jako ubytovna pro migranty.

Nepokoje propukly i v Belfastu v Severním Irsku během protiislámské demonstrace, která probíhala souběžně se shromážděním proti rasismu. Podobná situace byla i v Leedsu, kde asi 150 lidí skandovalo protiimigrační hesla, zatímco protidemonstranti je označovali za "nacistickou spodinu". Podobné protidemonstrace se konaly například i v Nottinghamu a napjatá situace byla i v Manchesteru.

Mešitám po celé zemi bylo doporučeno zvýšit bezpečnostní opatření. Policie posílila své hlídky ve městech během víkendu, kdy krajní pravice plánuje nejméně 30 demonstrací po celém Spojeném království. Několik protidemonstrací organizují skupiny bojující proti rasismu.

Premiér Keir Starmer odsoudil násilí krajní pravice a podpořil policii v přijímání tvrdých opatření, uvedl server BBC.

K útoku v Southportu došlo v pondělí na dětské taneční akci věnované tvorbě americké zpěvačky Taylor Swiftové. Sedmnáctiletý mladík je obviněn z vraždy tří dívek ve věku 6, 7 a 9 let a zranění dalších osmi dětí a dvou dospělých, kteří se snažili děti chránit. Pět ze zraněných dětí a oba dospělí jsou v kritickém stavu.

Policie útočníka zadržela a obvinila ho z trojnásobné vraždy a dalších deseti pokusů o vraždu. Soudce v Liverpoolu zveřejnil jeho totožnost, aby předešel dalším konspiracím. Obviněný Axel Rudakubana, který se narodil v Cardiffu rwandským rodičům, příští týden oslaví 18. narozeniny.

Britská vláda v neděli varovala, že nebude tolerovat násilné nepokoje. Bezpečnostní síly zadržely na demonstracích krajní pravice desítky protestujících, kteří se střetli s policií. Demonstranti házeli na policisty kameny, lahve a světlice, což vedlo k dalším zraněním. 

Témata:  Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.