reklama

Odhaduje se, že desítky jich přišly o život. Napadené pozice IS nyní prohledává irácká armáda.

Britské ministerstvo obrany oznámilo, že akce byly ukončeny 22. března. Jejich cílem bylo zhruba 10.000 členů IS, kteří zřejmě stále působí v Iráku a také v Sýrii. Šlo o vůbec největší operaci proti této organizaci za minulé dva roky.

Irák je dějištěm násilí od roku 2003, kdy začala invaze, jíž se zúčastnily armády mnoha zemí včetně Británie. V tomtéž roce byl svržen prezident Saddám Husajn, ale vznikly radikální skupiny, které proti západním armádám začaly bojovat. V roce 2013 se objevil IS, který začal obsazovat území na severu Iráku a v Sýrii, v obou zemích byl nakonec poražen.

"My, coby koalice, jsme útočili na cíle IS po deset dní, cílili jsme na 50 až 100 míst," řekl Strasdin. Předpokládá, že se Británie letos zapojí ještě do dalších podobných operací.

Členové IS mají skrýše v odlehlých severoiráckých horách Machmúr, na hranici území kontrolovaném iráckou vládou a iráckými Kurdy. Přebývají tam ve vápencových jeskyních, vzdálených jen čtyři kilometry od domů civilistů. Podle Strasdina byly cíle určovány a operace připravována několik měsíců. Británie při útocích použila letadla Typhoon a na podzemní prostory shazovala pumy Paveway, poprvé za dva roky využila také řízené střely s plochou dráhou letu Storm Shadow.

reklama