Polsko musí pozastavit činnost své disciplinární komory nejvyššího soudu trestající soudce, jinak mu Evropská unie nevyplatí peníze z fondu obnovy pro řešení důsledků pandemie covidu-19, prohlásila na dnešní tiskové konferenci v Bruselu šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro naopak ve Varšavě označil za nezákonné příkazy Soudního dvora EU, který mimo jiné ve středu udělil Polsku pokutu ve výši jeden milion eur (25,7 milionu korun) denně za to, že činnost disciplinární komory nepozastavilo.
Spor o kárný režim polských soudců je součástí širší pře o polskou justiční reformu, jejíž části podle unijní justice ohrožují nezávislost soudnictví v zemi.
Podle Ziobra by Varšava neměla zaplatit ani jeden zlotý požadovaný na pokutách jak ve při o justici, tak kvůli sporu s Českem o důl Turów.
Polsko by mohlo z fondů EU na obnovu získat až 57 miliard eur, unijní exekutiva ale podmiňuje schválení podpory detailním plánem Varšavy, jak hodlá peníze utratit, poznamenala agentura Reuters.
"Chceme do tohoto plánu obnovy dát jasný závazek rozpuštění kárného senátu, ukončení nebo reformy disciplinární komory a obnovu procesu jmenování soudců. Myslím, že je to proveditelné, a doufám, že se dohodneme," uvedla von der Leyenová a dodala, že právě reforma je naprosto bezpodmínečná pro vyplacení prostředků z fondu.
Polsko již dříve slíbilo, že pozmění kárný režim pro soudce v rámci rozsáhlejší reformy justice. Dosud však neuvedlo žádné podrobnosti ani neučinilo konkrétní kroky.
Nejvyšší soudní instance EU v červenci konstatovala, že polská disciplinární komora, která rozhoduje o postavení soudců a prokurátorů, o jejich trestním stíhání a případném uvalení vazby, není v souladu s unijním právem. Polská vláda následně oznámila, že činnost orgánu ukončí. Evropská komise však v září konstatovala, že komora pokračuje v projednávání dříve zahájených případů. Unijní exekutiva proto soud požádala o udělení pokuty.
Nezávisle na tomto sporu dnes Evropská síť soudních rad (ENCJ) rozhodla o vyloučení polské Zemské soudcovské rady (KRS), která se po roce 2015 dostala pod vliv politiků. Podle ENCJ není v polské justici záruka nezávislosti. KRS rozhoduje o ustavení soudců v Polsku. Zatímco dříve její členy jmenovali soudci, teď většinu postů v KRS obsadili lidé jmenovaní parlamentem, který ovládá národně-konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS).
Související
19. listopadu 2024 17:54
29. října 2024 21:03
27. října 2024 10:41
20. října 2024 19:59
19. října 2024 21:07
4. října 2024 16:40