Kompletní seznam schválené vojenské pomoci je tajný, ale základem dodávky jsou ruční zbraně a munice, uvedli před hlasováním poslanci. Bulharsko již dříve souhlasilo s opravou ukrajinské vojenské techniky ve svých továrnách, ale odmítlo posílat zbraně přímo, připomíná Reuters.

Součástí balíku nejsou protiletadlové raketové systémy a stíhací letouny, o které Kyjev žádal. Bulharské ministerstvo obrany to vysvětlilo tím, že je potřebuje kvůli vlastní obranyschopnosti, píše BBC.

"Počet zemí, které poskytují bezpečnostní pomoc Ukrajině, se rozšířil o dalšího významného partnera. Děkuji bulharskému parlamentu za jeho historické hlasování o poskytnutí prvního balíčku vojenské pomoci. Brzy dorazí, aby posílil naši armádu a přiblížil nás vítězství," napsal dnes Kuleba.

Bulharsko, Maďarsko a Rakouskou představují poslední země EU, které Ukrajincům oficiálně zbraně neposkytovaly. Podle místních médií však Bulharsko, které má tradičně silný obranný průmysl, přesto patří k největším dodavatelům zbraní na Ukrajinu. Děje se tak údajně přes prostředníky a s tichým souhlasem bulharských úřadů.