Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bulharsko poprvé poskytne vojenskou pomoc Ukrajině, zejména zbraně a munici

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: mil.gov.ua **www.mil.gov.ua**

Bulharsko poprvé od začátku ruské invaze na Ukrajinu poskytne Kyjevu vojenskou pomoc. Dodávku zejména lehkých zbraní a munice v pátek schválil bulharský parlament, informovala dnes ruskojazyčná verze stanice BBC. Za podporu na twitteru poděkoval ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Kompletní seznam schválené vojenské pomoci je tajný, ale základem dodávky jsou ruční zbraně a munice, uvedli před hlasováním poslanci. Bulharsko již dříve souhlasilo s opravou ukrajinské vojenské techniky ve svých továrnách, ale odmítlo posílat zbraně přímo, připomíná Reuters.

Součástí balíku nejsou protiletadlové raketové systémy a stíhací letouny, o které Kyjev žádal. Bulharské ministerstvo obrany to vysvětlilo tím, že je potřebuje kvůli vlastní obranyschopnosti, píše BBC.

"Počet zemí, které poskytují bezpečnostní pomoc Ukrajině, se rozšířil o dalšího významného partnera. Děkuji bulharskému parlamentu za jeho historické hlasování o poskytnutí prvního balíčku vojenské pomoci. Brzy dorazí, aby posílil naši armádu a přiblížil nás vítězství," napsal dnes Kuleba.

Bulharsko, Maďarsko a Rakouskou představují poslední země EU, které Ukrajincům oficiálně zbraně neposkytovaly. Podle místních médií však Bulharsko, které má tradičně silný obranný průmysl, přesto patří k největším dodavatelům zbraní na Ukrajinu. Děje se tak údajně přes prostředníky a s tichým souhlasem bulharských úřadů.

Témata:  Bulharsko Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

13. června 2024 19:24

Lídři G7 se dohodli: Miliardy dolarů ruských zisků půjdou na Ukrajinu

Lídři G7, kteří se ve čtvrtek sešli v italském regionu Apulie, dosáhli dohody o půjčkách 50 miliard dolarů Ukrajině za použití zisků ze zmrazených ruských aktiv v EU a zemích G7, uvedla agentura Reuters. Hostem hlav států a vlád "sedmičky" je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy