Jedná se o další z řady vyhoštění ruských diplomatických pracovníků z balkánské země. Naposledy začátkem března byli za nežádoucí osoby označeni dva ruští diplomaté, které bulharské úřady obvinily ze špionáže.

Vyhoštění potvrdilo ruské velvyslanectví v Sofii. "Považujeme to za krajně nepřátelský akt a vyhrazujeme si právo na odvetu," uvedla podle agentury TASS velvyslankyně v Bulharsku Eleonora Mitrofanovová. Rusko obvykle reaguje vyhoštěním odpovídajícího počtu diplomatů dané země akreditovaných v Moskvě.

Bulharsko, které je členskou zemí Evropské unie i Severoatlantické aliance, po zahájení ruské invaze na Ukrajinu zintenzivnilo vyšetřování týkající se národní bezpečnosti, připomíná agentura Reuters.

Bulharsko s Ruskem udržuje široké ekonomické a kulturní styky, ale od roku 2019 tyto vztahy poškozují špionážní aféry. Loni v dubnu vyhostila Sofia šest Rusů kvůli podezření, že byli zapojeni do výbuchů v muničních skladech v letech 2011 až 2020. Cílem těchto akcí bylo podle Bulharska zastavit dodávky munice Ukrajině a Gruzii.