Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Být spojencem USA neznamená být vazalem, rozvedl Macron předchozí vyjádření

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Být spojencem USA neznamená být vazalem. Řekl to dnes podle agentury AFP francouzský prezident Emmanuel Macron na tiskové konferenci během návštěvy Nizozemska. Navázal tak na svá předchozí kritizovaná vyjádření o potřebě větší nezávislosti Evropy na USA například ve vztahu k Číně a Tchaj-wanu.

Šéf Elysejského paláce dnes také zdůraznil, že postoj Francie vůči Tchaj-wanu se nezměnil a že upřednostňuje nynější "status quo" ve vztahu k ostrovu.

Macron sklidil řadu nesouhlasných reakcí, když po nedávné návštěvě Číny hovořil o větší nezávislosti EU na Spojených státech. V rozhovoru s listy Politico a Les Echos dokonce varoval před zatažením Evropy do konfliktu mezi USA a Čínou o autonomii Tchaj-wanu. Evropa by podle něj měla usilovat o pozici "třetí supervelmoci" a posílit svou "strategickou autonomii". USA se v posledních letech snaží čelit rostoucímu čínskému vlivu a dávají najevo, že ochrání Tchaj-wan před možnou snahou Pekingu ostrov vojensky ovládnout.

"Být spojencem neznamená být vazalem, neznamená to, že už nemáte právo myslet samostatně," řekl dnes Macron na společné tiskové konferenci s nizozemským premiérem Markem Ruttem v Amsterodamu. "Francie je pro status quo na Tchaj-wanu," dodal francouzský prezident. Francie podle něj "podporuje politiku jedné Číny a usiluje o mírové urovnání situace". Podle agentury Reuters Macron prohlásil, že je třeba se vyhnout eskalaci v indopacifickém regionu.

Rutte podle Reuters řekl, že celá Evropská unie si uvědomuje nepostradatelnost silného transatlantického vztahu.

Témata:  Emmanuel Macron USA

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

Biden stáhne kandidaturu na prezidenta USA

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy