







Šéf Elysejského paláce dnes také zdůraznil, že postoj Francie vůči Tchaj-wanu se nezměnil a že upřednostňuje nynější "status quo" ve vztahu k ostrovu.
Macron sklidil řadu nesouhlasných reakcí, když po nedávné návštěvě Číny hovořil o větší nezávislosti EU na Spojených státech. V rozhovoru s listy Politico a Les Echos dokonce varoval před zatažením Evropy do konfliktu mezi USA a Čínou o autonomii Tchaj-wanu. Evropa by podle něj měla usilovat o pozici "třetí supervelmoci" a posílit svou "strategickou autonomii". USA se v posledních letech snaží čelit rostoucímu čínskému vlivu a dávají najevo, že ochrání Tchaj-wan před možnou snahou Pekingu ostrov vojensky ovládnout.
"Být spojencem neznamená být vazalem, neznamená to, že už nemáte právo myslet samostatně," řekl dnes Macron na společné tiskové konferenci s nizozemským premiérem Markem Ruttem v Amsterodamu. "Francie je pro status quo na Tchaj-wanu," dodal francouzský prezident. Francie podle něj "podporuje politiku jedné Číny a usiluje o mírové urovnání situace". Podle agentury Reuters Macron prohlásil, že je třeba se vyhnout eskalaci v indopacifickém regionu.
Rutte podle Reuters řekl, že celá Evropská unie si uvědomuje nepostradatelnost silného transatlantického vztahu.