Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čaputová darovala papeži chléb, med i nabíjecí stanici na elektromobily

Papež František a Zuzana Čaputová
Papež František a Zuzana Čaputová
Foto: Profimedia

Chléb, med, knihu, nabíjecí stanici na elektromobily i plicní ventilátor darovala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová papeži Františkovi při jejich dnešní společné schůzce v Bratislavě. Hlava katolické církve je od neděle na návštěvě Slovenska, která vyvrcholí ve středu.

Podle prezidentské kanceláře darovaný chléb v proutěném košíku a přikrytý paličkovanou krajkou je symbolem spojování. Už při příletu do Bratislavy byl papež přivítán starým slovanským zvykem, a to chlebem a solí. Podobně jako jiní státníci i papež si z Bratislavy odnese také med od včel z úlů, které jsou umístěny v zahradě prezidentského paláce.

Čaputová věnovala papeži rovněž nabíjecí stanici, kterou bude moci Vatikán využít na nabíjení elektromobilů. Produkt slovenské produkce je vyroben částečně z recyklovaných materiálů. Slovenskou prezidentku i papeže spojují také názory na životního prostředí, oba opakovaně upozorňují na rizika spojená s klimatickou změnou. Kromě toho papež dostal od slovenské prezidentky knihu Restaurování od akademické malířky Márie Bidelnicové. Součástí její práce je obnova sakrálních památek.

Projekt Vatikánu na podporu boje proti epidemii nemoci covid-19 v chudých zemích podpořila Čaputová darováním plicního ventilátoru slovenské výroby i dalšího zdravotnického materiálu.

Témata:  Papež František Zuzana Čaputová Slovensko

Související

Aktuálně se děje

11. července 2025 8:26

Poslední z velkých hvězd je ve Varech. Skarsgård bude v Česku i o víkendu

Do Karlových Varů již ve čtvrtek dorazila poslední z velkých festivalových hvězd, která okoření závěr letošního 59. ročníku filmové přehlídky. Dnes a zítra se mohou přítomní fanoušci kinematografie setkat se Stellanem Skarsgårdem.

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy