reklama

Guvernér státu Sao Paulo, v němž žije zhruba pětina z asi 210 milionů obyvatel Brazílie, dnes oznámil, že celý tento stát přejde do takzvané červené zóny. To znamená, že restaurace a obchody s jiným než základním zbožím budou muset ve všední dny zavírat v osm večer a v sobotu, neděli a o svátcích budou muset být zavřené.

"Tato opatření jsou nutná, aby nezkolaboval zdravotnický systém a abychom zaručili péči všem," zdůvodnil dnes Doria změny v opatřeních. Dodal, že také nemocnice musí odložit operace, které nejsou nezbytně nutné.

"Chápeme, že to znovu způsobí potíže některým sektorům, které budou muset přerušit činnost, ale je to otázka volby. Buď snížíme počet úmrtí a zachráníme životy, nebo necháme rozhodovat přírodu," prohlásil varovně Doria. Dodal, že epidemická situace se podobá té, jaká ve státě byla loni v polovině roku při první vlně epidemie.

Ve státě Sao Paulo se od počátku pandemie potvrdilo 1,68 milionu nákaz koronavirem SARS-CoV-2 a na 51.200 lidí v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo. Tento stát je nejvíce postiženým v Brazílii, která od počátku pandemie eviduje na 8,7 milionu nákaz koronavirem, což je třetí nejvyšší počet na světě po Spojených státech a Indii. V počtu úmrtí s covidem-19, jichž zaznamenala přes 214.000, je Brazílie druhá na světě po USA.

Brazílie nezavedla v pandemii celonárodní omezení, opatření přijímala vedení jednotlivých států. Mnozí guvernéři, včetně Dorii, se kvůli tomu dostali do sporu s prezidentem Jairem Bolsonarem, který nemoc covid-19 zlehčoval a omezení odmítal s tím, že poškodí ekonomiku a zvýší chudoby obyvatel.

Doria se stal minulou neděli také hlavní postavou očkovací kampaně, když se v Sao Paulu účastnil aplikace první vakcíny v zemi; místní zdravotní sestra dostala čínskou vakcínu Coronavac, kterou v Sao Paulu testoval od loňska místní institut s čínskou firmou. Brazilská vláda poté o pár dní urychlila start národního očkovací kampaně, s níž začala v pondělí.

Bolsonaro se odmítá nechat očkovat s tím, že nemoc prodělal a má tak protilátky. Nikdo ale neví, jak dlouho je člověk po této nemoci vůči ní imunní. Dnes Bolsonaro opět zlehčoval účinnost vakcín. "Očkování musí být dobrovolné...nic není vědecky potvrzené," prohlásil. Nicméně dodal, že "není o čem diskutovat" a "je třeba distribuovat vakcínu". Bolsonaro loni opakovaně kritizoval čínskou vakcínu Coronavac, kterou nakonec tuto neděli místní agentura pro kontrolu léčiv schválila spolu s oxfordskou vakcínou firmy AstraZeneca.

Vzhledem k počtu obyvatel ale má Brazílie nyní jen malé množství vakcíny. Zatím má asi šest milionů dávek čínské látky a dnes by měly dorazit dva miliony dávek oxfordské vakcíny z Indie. Čínskou vakcínu může Brazílie vyrábět, váznou ale zatím dodávky materiálu pro její výrobu. Vyrábět se chystá i ruskou vakcínu Sputnik V, kterou ale zatím brazilský úřad pro použití v této největší latinskoamerické zemi neschválil.

Kvůli zhoršení epidemické situace tento týden oznámil i starosta Ria de Janeira, že se letos neuskuteční tamní slavný karneval.