"Volba, před níž stojí francouzský lid, je pro Francii a pro nás všechny v Evropě zásadní. Je to volba mezi demokratickým kandidátem, který věří, že Francie je silnější v silné a autonomní Evropské unii (EU), a krajně pravicovou kandidátkou, která se otevřeně staví na stranu těch, jež útočí na naši svobodu a demokracii," napsali tři šéfové vlád o francouzských kandidátech, aniž by je přímo jmenovali.

Scholz, Sánchez a Costa se domnívají, že válka na Ukrajině, kterou zahájil ruský prezident Vladimir Putin "je namířená proti hodnotám, které Francie a naše země hájí: demokracii, svrchovanosti, svobodě a právnímu státu".

"Populisté a extrémní pravice ve všech našich zemích si z Vladimira Putina udělali svůj ideologický a politický vzor a opakují jeho nacionalistické postoje. Kopírují jeho útoky na menšiny a rozmanitost. Sdílejí jeho sen o jednotném národě," napsali vrcholní evropští politici.

"Na to nesmíme zapomínat, i když se teď tito politici snaží od ruského agresora distancovat," uvedli sociální demokrat Scholz a socialisté Costa a Sánchez. "Potřebujeme po našem boku Francii, která hájí naše společné hodnoty v Evropě, v níž se uznáváme, která je svobodná a otevřená světu, suverénní, silná a zároveň velkorysá," řekli politici.

"Právě tato Francie je také na volebním lístku 24. dubna. Doufáme, že si ji občané Francouzské republiky zvolí," napsali evropští představitelé ve zjevné narážce na centristu Macrona.

Bývalý brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva, který se chystá znovu ucházet o nejvyšší úřad v této latinskoamerické zemi, dnes francouzské voliče rovněž vyzval, aby v neděli podpořili Macrona. "Věřím, že v tomto klíčovém okamžiku se obránci svobody, rovnosti a lidských práv sjednotí kolem kandidáta, který nejlépe ztělesňuje demokratické a humanistické hodnoty: Emmanuela Macrona," napsal na twitteru francouzsky levicový politik. "Je nezbytné porazit krajní pravici a její poselství nenávisti a předsudků," dodal zarytý odpůrce současného krajně pravicového prezidenta Brazílie Jaira Bolsonara.

Svou podporu Macronovi již dříve vyjádřil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nebo uvězněný ruský opozičník Alexej Navalnyj. Oba dva připomněli vřelé vztahy, které Le Penová dříve udržovala s Putinem. Macron ve středečním televizním duelu obvinil krajně pravicovou političku, že její zájmy jsou stále spjaté s Kremlem.

Le Penová v souvislosti s Ruskem čelí kritice kvůli bankovní půjčce z roku 2014, kterou si její tehdejší strana vzala u První česko-ruské banky. Po zániku banky úvěr zdědila ruská firma Aviazapčast. Hojně se také probírá její návštěva Kremlu v roce 2017.

Tři dny před volbami boxoval Macron s mládeží

Ve Francii vrcholí kampaň před druhým kolem prezidentských voleb. Zatímco nacionalistka Marine Le Penová se v Roye na severu Francie setkala s dopravci a vedla s nimi vášnivou debatu o ekonomických tématech, současný centristický prezident Emmanuel Macron měl na předměstí Paříže poklidný program a působil sebejistě. Kampaň musí ze zákona oba kandidáti ukončit do páteční půlnoci, volby se konají v neděli.

Macron dnes tráví svůj den v Saint-Denis na předměstí Paříže, doprovází ho místní starosta Mathieu Hanotin ze Socialistické strany. Jeho přítomnost je symbolická, protože oba prezidentští kandidáti se ve druhém kole voleb přetahují o nerozhodnuté, ale hlavně o levicové voliče. Hanotinova přítomnost po Macronově boku je silnou zprávou vyslanou veřejnosti.

Na úvod své návštěvy se Macron v projevu vrátil k tématům, která nestihl dostatečně rozvést ve středeční večerní debatě. "Už uplynulo 20 let od chvíle, kdy jsme byli šokováni tím, že se krajní pravice dostala do druhého kola prezidentských voleb," připomněl Macron. "Nesmíme si na takové výsledky zvykat, krajní pravice má zcela odlišné hodnoty," varoval prezident a pokračoval tak ve svých apelech na voliče, aby v neděli přišli k urnám a nepřipustili vítězství kandidátky Národního sdružení (RN).

Většina přihlížejících Macrona uvítala přátelsky a povzbudivě, zaznívaly ale i hlasy volající po Macronově demisi. Čtyřiačtyřicetiletý prezident zůstal mezi veřejností několik hodin, na své poměry měl velmi neformální oblečení - bílou košili s vyhrnutými rukávy. Na závěr návštěvy zamířil na místní sportoviště mezi děti a mládež. Mladý vysoký sportovec se s Macronem pozdravil a vzápětí mu nasadil boxerské rukavice. Macron je známý tím, že se udržuje v kondici právě boxem, tréninkové partnery mu dělají členové ochranky. Symbolicky si vyměnil pár úderů i zde.

Poslední dostupné průzkumy předvídají Macronovo vítězství, jeho náskok odhadují na deset až 12 procentních bodů. Ve druhém kole voleb před pěti lety, kdy se střetli stejní kandidáti, Macron předstihl Le Penovou o 32 procentních bodů.

Le Penová se na posledním mítinku opřela do Macrona

Poslední předvolební vystoupení krajně pravicové kandidátky na prezidentku Francie Marine Le Penové se podle agentury AFP točilo především kolem kritiky současné hlavy státu Emmanuela Macrona. Le Penová se do něj opřela na úvod mítinku ve francouzském Arrasu, když ho po středečním televizním duelu opakovaně označila za "povýšeného" a "bezmezně arogantního".

"Prezident by se takto chovat neměl," prohlásila kandidátka Národního sdružení (RN). "Mám dost téhle permanentní neúcty, stejně jako vy," pokračovala s tím, že pokud bude v neděli zvolena, chce být "prezidentkou úcty k Francouzům". Centristu Macrona pak označila za "hlupáka", který "ztrácí nervy a používá argumenty bez hlavy a paty".

Poslední předvolební průzkumy ale favorizují jejího soupeře, Macronův náskok odhadují na deset až 12 procentních bodů.

Ostré výroky Le Penové na adresu nynějšího šéfa Elysejského paláce se setkaly s nadšením příznivců krajně pravicové političky. Ti ho mimo jiné kritizovali i za způsob, jakým země zvládla pandemii covidu-19. "Macron lhal, i když je to chřipka jako každá jiná. Zavřel nás do klece jako králíky," řekl AFP šestašedesátiletý volič Le Penové, který se představil jako Jean-Marie Depoilly.

Další žena, 33letá zdravotní asistentka Laetitia Melinová, uvedla, že Le Penovou ve volbách podpoří, protože nesmí docházet do zaměstnání kvůli vládnímu nařízení o zdravotním pasu, kde je vyžadováno potvrzení o očkování proti covidu-19. Pokud její favoritka nezvítězí, údajně se chystá opustit Francii. "Ale možná počkám na parlamentní volby," dodává Melinová. Ty jsou naplánované na červen.

Le Penová se po rozsáhlé kritice Macrona obrátila k "obyčejným" Francouzům. Ve své kampani se důsledně prezentuje jako lidová kandidátka a cílí na manuálně pracující a nižší střední třídu, u které boduje.

Tomu, že je Le Penová připravená vládnout věří třiadvacetiletý Sebastiao Neto, který tvrdí, že cestoval 700 kilometrů, aby kandidátku viděl na vlastní oči. "V roce 2017 tomu tak nebylo," dodává mladý muž. Neto vítá program Le Penové proti přistěhovalectví, i když jeho otec pochází z Angoly. "Nechce imigraci zastavit, ale strukturovat. Když přijdete k lidem domů, musíte být čistší než doma, to je normální," vysvětluje.

Le Penová ani v Arrasu neopomněla téma, které je populární mezi mnoha jejími příznivci. Hájila svůj plán, který mimo jiné počítá s uspořádáním referend o migraci, což mnoho právníků považuje za protiústavní.

Le Penová na závěr setkání vyzvala své příznivce, "aby se postavili všem, kdo jimi pohrdali" a "učinili zadost spravedlnosti tím, že jí dají svůj hlas".