Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cesta senátorů na Tchaj-wan podle čínské ambasády podrývá spolupráci ČR a Číny

Tchaj-wan
Tchaj-wan
Foto: Pixabay

Aktuální cesta českých senátorů a zástupců ministerstev na Tchaj-wan podle čínské ambasády podrývá politické základy spolupráce ČR a Číny. Velvyslanectví na svém webu uvedlo, že návštěva znamená zjevnou podporu separatistických sil a aktivit spojených s nezávislostí Tchaj-wanu.

Tchaj-wan je demokratický stát, jehož nezávislost Čína neuznává. Čínský komunistický režim ostrov považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Ode dneška do 24. září je v plánu mise vedená předsedou senátního školského výboru Jiřím Drahošem (za STAN).

Podobným způsobem v minulosti čínská ambasáda odsoudila i další kontakty mezi českými a tchaj-wanskými zástupci včetně cesty předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan a nedávné návštěvy předsedy tchajwanského parlamentu Jou Si-kchuna v Praze.

Součástí nynější delegace jsou také náměstkyně ministra školství Radka Wildová, náměstkyně ministryně pro vědu, výzkum a inovace Jana Havlíková či předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. Delegace má jednat o další spolupráci v epidemiologii a kybernetické bezpečnosti, vzdělávání nebo výzkumu a vývoje polovodičů.

Nynější cestu čínská ambasáda odsoudila, znamená podle ní zjevnou podporu separatistických sil. "Takový akt je vážným porušením suverenity a teritoriální integrity Činy, významně porušuje základní normy mezinárodních vztahů a bilaterální politické závazky a podrývá politické základy spolupráce mezi Čínou a ČR," uvedlo velvyslanectví. S cestou vyjádřila Čína silnou nespokojenost, což už, jak uvedlo velvyslanectví, sdělila české straně.

Užší kontakty s Tchaj-wanem nastartovala před dvěma lety senátní výprava v čele s Vystrčilem. Uskutečnila se přes hrozby a protesty Číny a nesouhlas Hradu či představitelů tehdejší vlády Andreje Babiše (ANO). Česko letos v červenci navštívil předseda tchajwanského parlamentu Jou Si-kchun. I jeho přijetí vyvolalo protesty Číny, čeští představitelé kritiku odmítli mimo jiné s tím, že ČR je suverénním státem.

Silnou reakci Číny vzbudila v srpnu návštěva předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu. Čína spustila sérii rozsáhlých vojenských cvičení, oznámila sankce na Pelosiovou a její blízké či úmysl ukončit spolupráci s USA v řadě oblastí včetně klimatu.

Témata:  Čína Senát Parlamentu České republiky Tchaj-Wan

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 18:23

Rakušan si prosadil změny v zákoně o zbraních, vláda novelu schválila

Vláda ve středu schválila novelu zákona o zbraních, která urychlí začátek platnosti dvou zásadních opatření obsažených v novém zákoně o zbraních. Jde o povinnost hlásit podezřelé transakce a větší pravomoci pro policii v otázce zajištění zbraní. Změny by mohly platit už od letošního července.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy