Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cestující mají dostat slevu, pokud covid-19 zhoršil zájezd, rozhodl soud EU

Cestování, ilustrační foto
Cestování, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Soudní dvůr Evropské unie uznal právo cestujících na slevu z ceny zájezdu, jehož kvalitu zhoršila opatření proti šíření pandemie covidu-19. Na dnešní verdikt, který se týkal dvou německých zákazníků cestovní kanceláře, upozornila stanice Deutsche Welle. Na slevu by cestující neměli právo, pokud by neposkytnutí některých dojednaných služeb způsobili svým chováním, dodal soud.

Unijní soud se zabýval sporem mezi dvěma německými cestujícími, kteří odjeli s cestovní kanceláří na Kanárské ostrovy. Na ostrov Gran Canaria přiletěli 13. března 2020 a dva dny poté začala ve Španělsku platit přísná pandemická opatření. Ta například vedla k uzavření pláží, bazénů či zrušení doprovodného programu. Cestující navíc museli odjet z Kanárských ostrovů předčasně.

Po návratu se oba klienti domáhali u cestovní kanceláře slevy z ceny zájezdu, což ale firma odmítla. Spor skončil u soudu v Mnichově, který požádal Soudní dvůr EU o interpretaci unijních pravidel. Unijní soud rozhodl, že cestovní kancelář musí slevu poskytnout, ačkoli omezení nezavinila. Tuto povinnost by neměla v případě, pokud by neplnění smluvních podmínek nebo jejich vadné plnění bylo možné přičíst klientovi, rozhodl soud. Podle něj neobstojí argumentace, že cestující měli omezení předpokládat, když podobná opatření zaváděly i ostatní země.

"Cestující má nárok na slevu z ceny zájezdu, pokud je neplnění smluvních podmínek v rámci cestovních služeb, které jsou součástí jeho zájezdu, způsobeno omezeními, která byla zavedena v jeho cestovní destinaci za účelem boje proti šíření takové infekční choroby, jako je covid-19," stojí v tiskové zprávě o rozsudku.

Žalobci se domáhali slevy 70 procent, soud však konkrétní částku nestanovil. Slevu má vyčíslit mnichovský soud na základě hodnoty služeb, které nemohly cestující kvůli nastalým omezením využít.

Podle stanice Deutsche Welle se rozsudkem budou muset řídit nejen soudy v Německu, ale také v ostatních členských zemí EU.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 cestování EU

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.