Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chorvatsko chce obnovit povinnou vojnu. Tisíce lidí se bouří

Chorvatsko, ostrov Krk
Chorvatsko, ostrov Krk
Foto: Pixabay

Tisíce Chorvatů podepsaly petici proti návrhu na znovuzavedení povinné vojenské služby, informovali v pátek organizátoři. Upozornil na to web Frontier Post.

Chorvatsko zrušilo povinnou vojenskou službu v roce 2008, rok před vstupem do NATO, jako součást snahy o profesionalizaci armády.

Nicméně chorvatští představitelé nyní zvažují opětovné zavedení povinné služby od začátku roku 2025, odvolávajíce se na neustálé globální nepokoje. Podle nového plánu by každý rok narukovalo 18 000 mladých mužů, kteří by sloužili tři měsíce.

"Vzhledem k současné geopolitické a bezpečnostní situaci v Chorvatsku a ve světě je potřeba obnovit základní vojenský výcvik," uvedl v červnu chorvatský ministr obrany Ivan Anušič.

Zákony související s tímto systémem však ještě nebyly předloženy prezidentovi Zoranu Milanovičovi ani premiérovi Andreji Plenkovičovi a vyžadovaly by schválení parlamentem.

Plány ministerstva obrany byly odsouzeny skupinami občanské společnosti, včetně Centra pro ekonomické vzdělávání (CEO), které organizovalo danou petici. Petici podepsalo již více než 5 000 lidí.

Šéf CEO Hrvoje Markovič uvedl pro AFP, že kopie petice byly v pátek předány chorvatskému ministerstvu obrany a vládě.

Petice vyzývá ke zrušení plánu a požaduje, aby vláda předložila alternativní politiky, které by umožnily ozbrojeným silám plnit své obranné úkoly.

Chorvatsko vstoupilo do NATO v roce 2009 a o čtyři roky později do Evropské unie. 

Témata:  Chorvatsko

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.