Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chronické nemoci, do toho covid-19. Svět čelí syndemii, varuje nová studie

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Svět se nyní potýká s rostoucím počtem lidí s chronickými onemocněními a přetrvávajícími infekčními chorobami, což v kombinaci se selháním zdravotních systému v prevenci a znečištěním vzduchu zvyšuje bilanci úmrtí s koronavirem. Uvádí to nová studie publikovaná ve vědeckém časopisu The Lancet.

Studie Globální zátěže nemocí (GBD) analyzuje 286 příčin úmrtí, 369 nemocí a zranění a 87 rizikových faktorů ve 204 zemích s cílem poskytnout podrobný pohled na zdraví světové populace a dopad covidu-19. Podle šéfredaktora The Lancet Richarda Hortona představuje koronavirová pandemie v kombinaci s vysokou celosvětovou mírou obezity, cukrovky a dalších chronických nemocí "syndemii".

Agentura Reuters studii označuje za nejkomplexnější svého druhu. Podle studie jsou celosvětově hlavními příčinami zdravotních problémů u lidí ve věku 50 let a více ischemická choroba srdeční, mrtvice a cukrovka. U mladších lidí ve věku 10-49 let to naopak jsou dopravní nehody, HIV/AIDS, bolesti dolní části zad a deprese.

Studie také uvádí, že pro globální populaci představuje zdravotní krize, jakou je pandemie covidu-19, větší ohrožení i kvůli tomu, že rostou počty lidí s chronickými nemocemi a zdravotní systémy mnohdy selhávají v boji s rizikovými faktory, kterým lze předcházet.

Podle Hortona je proto nutné nejen léčit nemocné, ale zaměřit se také na sociální nerovnosti, které k rozvinutí zdravotních problémů přispívají. Vysoký krevní tlak, vysoká hladina cukru v krvi, obezita a vysoký cholesterol, což jsou zdravotní potíže, kterými trpí miliony lidí po celém světě, podle Hortona sehrály rozhodující roli v tom, že s koronavirem zemřel celosvětově již více než milion lidí. Tyto zdravotní problémy, k nimž přispívá nezdravá strava a nedostatek pohybu, se budou nadále podepisovat na zdraví občanů všech zemí i po skončení pandemie, uvedl Horton.

Témata:  COVID-19 koronavirus nemoci zdraví

Aktuálně se děje

11. dubna 2024 19:06

Orbán má nového nepřítele. Péter Magyar do ulic přivedl desítky tisíc lidí

Maďarský právník a bývalý diplomat administrativy premiéra Viktora Orbána, Péter Magyar, který v posledních týdnech vedl dva masové protesty proti Orbánově vládě, nyní zakládá politickou stranu nazvanou TISZA - Tisztelet és Szabadság Párt (Strana respektu). Tuto informaci zveřejnil ve čtvrtek na svém Facebooku.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy