Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

CIA čelí obvinění. 11 let se nabourávala do čínských systémů, tvrdí firma Quihoo

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: INT

Čínská antivirová společnost Qihoo 360 na svém blogu uvedla, že se americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) 11 let systematicky nabourávala do serverů čínského leteckého průmyslu a dalších cílů v zemi. Špionážní kampaň se přitom podařilo objevit díky americkým utajovaným dokumentům zveřejněným serverem WikiLeaks v roce 2017. CIA ani čínská ambasáda v USA zatím informace nekomentovaly, napsala agentura Reuters.

Quihoo tvrdí, že CIA cílila na čínský letecký a energetický sektor, výzkumné organizace, internetové společnosti a vládní agentury. Dodala, že špehování leteckých společností zřejmě mohlo sloužit ke sledování cest "významných osob", aniž by informaci dále upřesnila.

Čínská společnost dle serveru forbes.com zveřejnila vzorky zachyceného škodlivého softwaru, který se podle ní shoduje s programy, jež zveřejnil server WikiLeaks jako součást tajného balíčku CIA určeného pro kyberšpionáž. Uveřejnila také analýzu časů, kdy byl software vytvořen, které odpovídají denní pracovní době na východním pobřeží USA, kde americká rozvědka sídlí.

For over a decade, a hacker group affiliated with #CIA, APT-C-39,has been attacking Chinese organizations in fields of aerospace, scientific research, and oil industry, Chinese tech giant 360 Security Technology has disclosed to the Global Times on Tuesday. pic.twitter.com/8pGNwCou9e

— Global Times (@globaltimesnews) March 3, 2020

Spojené státy, podobně jako Čína, obvinění z kyberšpionáže většinou nekomentují. Již dlouhou dobu jsou však veřejně dostupné důkazy o tom, že na sebe obě země tímto způsobem navzájem útočí. Zatímco informace o amerických útocích na Čínu zveřejnil bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden, údaje o čínském vměšování přinesli američtí státní zástupci a soukromé bezpečnostní firmy.

Podle Adama Segala z amerického analytického institutu Rada pro mezinárodní vztahy (CFR) by odhalení společnosti Quihoo mohlo souviset s nedávným obviněním čtyř čínských vojenských hackerů, kteří podle americké prokuratury pronikli v roce 2017 do sítě úvěrové kanceláře Equifax a ukradli osobní informace 150 milionů Američanů. Segal tvrdí, že takto veřejné obvinění má vyslat Washingtonu signál a zároveň vylepšit reputaci čínské společnosti.

Obvinění firmy Quihoo je zatím poslední kauzou, která vyvstala ze zveřejnění hackerských nástrojů CIA na serveru WikiLeaks v roce 2017. USA z úniku informací obvinily bývalého programátora CIA Joshuu Schulteho, který však vinu odmítá. V procesu by se měla zanedlouho vyjádřit porota.

Témata:  CIA Wikileaks hackeři Čína

Související

Aktuálně se děje

11:35

Khloé Kardashian přiznává strach z účasti na zápasech Tristana Thompsona

Khloé Kardashian otevřeně promluvila o úzkosti, kterou v ní vyvolává účast na zápasech bývalého partnera Tristana Thompsona. Přesto se rozhodla dopřát svým dětem možnost vidět otce hrát a vyrazila s nimi do Clevelandu. I přes obavy z reakcí okolí nakonec upřednostnila rodinný moment, který si True naplno užila, a Khloé byla ráda, že se nenechala strachem odradit.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy