Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cichanouská: Lukašenko není legitimní prezident

Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko
Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko
Foto: News.com.au

Bělorusku pomohou jedině nové, spravedlivé volby, ve kterých si země bude moci zvolit opravdového prezidenta, protože Alexandr Lukašenko ztratil veškerou legitimitu. Prohlásila to dnes ve Varšavě podle polských médií vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská po jednání s premiérem Mateuszem Morawieckým.

Ten jí předal symbolické klíče od varšavské vily, která se stala novým sídlem Běloruského domu coby centra běloruské menšiny, a ujistil, že Polsko je připraveno pomáhat sousedům bojujícím o svobodu a demokracii ve své zemi. Hodlá také brzy předložit hospodářský plán, který podle něj prokáže, že vůči Bělorusku je otevřená i Evropa.

Cichanouská kandidovala v prezidentských volbách z 9. srpna namísto svého uvězněného manžela. Volby podle úřadů pošesté vyhrál Lukašenko, vládnoucí zemi již 26 let, tentokráte s více než 80 procenty hlasů, zatímco Cichanouská jako nejsilnější z ostatních kandidátů dostala jen deset procent. Vzápětí vypukly v zemi protesty, největší od rozpadu Sovětského svazu a vyhlášení nezávislosti země, protože hodně Bělorusů pokládá tyto výsledky za zfalšované. Uznat volby odmítla i Evropská unie. Cichanouská nicméně pod nátlakem úřadů musela den po volbách odjet z vlasti do Litvy. Cesta do Polska je pro ni první v roli opoziční vůdkyně.

Cichanouská podle Radia Zet na společné tiskové konferenci s Morawieckým zdůraznila, že běloruský národ se probudil a začal bojovat o svá práva - o právo říkat, co si myslí, o právo volit své představitele a o právo rozhodovat, jaká bude budoucnost země. Zemi podle ní pomohou jedině "nové a spravedlivé volby, abychom si zvolili opravdového prezidenta, který si nebude vybírat, s jakým sousedem se budeme přátelit, ale povede politiku otevřenosti vůči všem sousedním zemím". Poděkovala také Polákům za dosavadní podporu.

Cichanouská na ekonomickém fóru ve městě Karpacz nedaleko hranic s Českem podle agentury Reuters prohlásila, že každá země by se měla rozhodnout, jak bude přistupovat k Lukašenkovi po 5. listopadu, kdy vyprší jeho dosavadní mandát hlavy státu. Opoziční vůdkyně zde také prohlásila, že Bělorusko by se nemělo odvrátit od Ruska, ale mělo by si zachovat dobré vztahy s východním sousedem.

Témata:  Bělorusko Alexandr Lukašenko Svjatlana Cichanouská

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 16:42

Světový den marihuany: Aneb když kulturní symbol narazí na politickou moc

Marihuana už dávno není jen symbolem rebelie nebo svobody – stala se politickým nástrojem, kulturním hnutím i předmětem vážných debat o právu, zdraví a odpovědnosti. Zatímco v některých zemích už je její legálnost běžnou realitou, jinde stále budí vášně. A v Česku? Tam pomohla vyšvihnout do sněmovny Piráty, ale také ukazuje, jak těžké je přejít od kampaní k systémové změně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.