Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína a Rusko odmítly podíl na kyberútoku proti USA

Útok hackera, ilustrační fotografie
Útok hackera, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Čína a Rusko dnes odmítly podezření, že stojí za hackerským útokem proti Spojeným státům z minulého týdne. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo a další američtí představitelé od začátku podezírají z útoku Rusko, píše agentura AFP. V sobotu dal ale americký prezident Donald Trump najevo podezření, že za operací stojí Čína. Podle amerických expertů byl čtvrteční útok jedním z nejhorších za poslední léta.

"Spojené státy zpolitizovaly téma kybernetické bezpečnosti a bez jasných důkazů neustále šíří falešné informace a očerňují Čínu," uvedlo čínské ministerstvo zahraničí.

"Veškerá obvinění z účasti Ruska (na kyberútoku) jsou naprosto nepodložená," prohlásil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov, podle kterého jsou nařčení výsledkem "slepé rusofobie".

Hackerský útok, který vyšel najevo minulý týden, mířil na sítě významných amerických úřadů a institucí, a to včetně ministerstva vnitřní bezpečnosti, ministerstva financí a obchodu a řady federálních agentur, uvádí agentura AP.

Podle šéfa americké diplomacie Mikea Pompea a dalších amerických představitelů stojí za věcí Rusko. Podle odborníků má akce některé společné rysy se staršími útoky, které jsou připisovány Rusku. Kreml ale vždy odmítal, že by Rusko vedlo proti jiným státům operace v kybernetickém prostoru.

S domněnkou, že by za operací hackerů mohla stát Čína, přišel v sobotu americký prezident Donald Trump, který ale pro svá tvrzení nepřinesl žádné důkazy.

Budoucí americký prezident Joe Biden slíbil, že jeho administrativa strůjce útoku odhalí a potrestá.

Čína je společně se Spojenými státy a Ruskem považována za zemi s velice rozvinutou schopností vést útoky v kybernetickém prostoru, uvádí agentura AP. V červenci americké úřady zadržely dva čínské občany, kteří byli obviněni z kybernetické špionáže. Podle úřadů odcizili informace o vakcíně proti koronaviru, zbraních a aktivistech za lidská práva.

Témata:  hackeři Rusko Čína USA

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 15:17

Od pondělí bude na Ukrajině platit příměří, prohlásil Trump po jednání koalice ochotných. Jinak Rusko uvidí

Evropská diplomatická ofenziva vyvrcholila 10. května v ukrajinské metropoli Kyjevě, kam přijeli čelní představitelé čtyř klíčových evropských zemí – Francie, Německa, Velké Británie a Polska – na podporu Ukrajiny. Prezident Volodymyr Zelenskyj je přivítal osobně, aby společně jednali o novém návrhu na 30denní bezpodmínečné příměří s Ruskem. Do jednání se zapojil i americký prezident Donald Trump během společného telefonátu s evropskými lídry.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.