reklama

Jednání vysokých zahraničních představitelů na Tchaj-wanu vyvolávají hněv Číny, která ostrov považuje za součást svého území a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Demokratický Tchaj-wan čínské nároky odmítá.

"Vyzýváme kanadskou stranu, aby respektovala princip jedné Číny a čínskou svrchovanost a územní celistvost. Čína přijme rozhodná a rázná opatření proti jakékoli zemi, která se pokusí tyto zásady narušovat," uvedlo čínské velvyslanectví v Kanadě v prohlášení zaslaném v úterý pozdě večer.

Kanadská poslankyně Judy Sgrová minulý týden uvedla, že členové kanadsko-tchajwanské parlamentní "skupiny přátel", která nedostává žádnou podporu od kanadského parlamentu, plánují v říjnu navštívit samosprávný ostrov. Dodala, že cesta bude zaměřena na obchod a záměrem zákonodárců není způsobovat problémy Tchaj-wanu nebo Číně.

Kanadská vláda ve svém prohlášení uvedla, že parlamentní sdružení jsou nezávislá a že záměr zákonodárců navštívit Tchaj-wan respektuje.

Kanada, stejně jako zbytek Západu, se řídí politikou jedné Číny. Neoficiálně ale Tchaj-wan podporuje.

Vztahy mezi Čínou a Západem se zhoršily poté, co začátkem měsíce přiletěla na Tchaj-wan předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Čína na návštěvu Pelosiové odpověděla rozsáhlými vojenskými manévry, během nichž testovala i balistické střely.