Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína přiznala poškození palivových tyčí v jaderné elektrárně, radiace je v normě

Jaderná elektrárna, ilustrační foto
Jaderná elektrárna, ilustrační foto
Foto: Wikimedia Commons

Čína dnes potvrdila poškození palivových tyčí v jaderné elektrárně Tchaj-šan na jihovýchodě země. Podle jejího dnešního prohlášení, o němž informovala japonská agentura Kjódó, se v reaktoru zvýšila úroveň radiace, držéí se ale stále v předpokládaných mezích. Ze zařízení neuniká radioaktivní materiál.

Čínské ministerstvo ochrany životního prostředí popřelo zprávu zpravodajské stanice CNN, podle níž úřady kvůli nehodě zvýšily limit radiace v okolí elektrárny Tchaj-šan v provincii Kuang-tung , aby zařízení nemuselo být odstaveno.

"Drobné poškození palivových tyčí je vzhledem k nekontrolovatelným dějům, jež mohou nastat při výrobě, převozu a zapojování, nevyhnutelné. Podobné případy se staly v mnoha jaderných elektrárnách ve světě a provoz tam byl zachován," uvedlo ministerstvo, z jehož prohlášení citoval státní list Global Times.

Mluvčí ministerstva zahraničí k nehodě v úterý řekl, že "podle kompetentních úřadů je provoz čínských jaderných elektráren úspěšný a nejsou žádné incidenty, které by ohrozily životní prostředí nebo veřejné zdraví".

Elektrárna Tchaj-šan se nachází 130 kilometrů od Hongkongu. Tato někdejší britská kolonie stejně jako Japonsko už v minulosti upozornily na možný únik radioaktivity ze zařízení a vyzvaly čínské úřady, aby svět o provozu poctivě informovaly. Japonské úřady podle dnešního oznámení vlády zatím v monitorovacích stanicích zvýšenou radioaktivitu nezaznamenaly.

Témata:  Čína jaderné elektrárny

Aktuálně se děje

9:26

Smutný konec příběhu Anny Slováčkové (†29). K nejhoršímu se schylovalo od pátku

Jak agresivní byla zákeřná nemoc, se kterou statečně bojovala Anička Slováčková, se ukázalo v posledních hodinách jejího života. Podle posledních informací se k nevyhnutelnému konci jejího životního příběhu schylovalo už od pátku. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Viktor Orbán

Zázračné bohatství kolem Orbána. Nový film šokuje Maďarsko

Luxusní hotely, prestižní developerské projekty i skrytý klub s elitní klientelou. Dokumentární film Dynastie odhaluje, jak se István Tiborcz, zeť maďarského premiéra Viktora Orbána, vyšvihl mezi nejbohatší muže země. Klíčovou roli v jeho podnikatelském vzestupu sehrály veřejné zakázky a vazby na státní instituce. Investigativní novináři z několika redakcí přinášejí detailní obraz systému, v němž moc a byznys splývají v jedno. S jedním z autorů snímku jsme mluvili o tom, co všechno zjistili – a proč právě teď jejich práce rezonuje i za hranicemi Maďarska.