Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína rozhodla o zachování strategie nulového covidu i v druhé polovině roku 2022

Šanghaj
Šanghaj
Foto: Pixabay

Čína dnes rozhodla o zachování přísné strategie nulového covidu i v druhé polovině roku 2022. Vedoucí představitelé země se zavázali k dosažení co nejlepších výsledků, informovala agentura Kjódó s odkazem na státní média.

Rozhodnutí o radikální politice přijal Ústřední výbor vládnoucí Komunistické strany Číny na jednání, kterému předsedal prezident Si Ťin-pching. Podle oficiální tiskové agentury Nová Čína účastníci jednání přiznali, že současný hospodářský výkon země se potýká s výraznými problémy a přislíbili stabilizaci zaměstnanosti a spotřebních cen.

Výbor se rovněž shodl na nutnosti sledovat mutace viru a podpořit výzkum a vývoj nových vakcín a léků.

Čína zavedla úplné nebo částečné lockdowny v desítkách velkých měst. Tyto kroky měly výrazný dopad na čínskou ekonomiku. Ve druhém čtvrtletí vzrostla čínská ekonomika oproti předchozímu roku pouze o 0,4 procenta, přičemž tempo expanze se zpomalilo také kvůli dlouhodobé uzávěře v Šanghaji.

Meziroční srovnání HDP zdůraznilo, že pro čínskou vládu bude obtížné dosáhnout cíle růstu, který byl pro letošní rok nastaven ve výši přibližně pěti procent.

Účastníci jednání také připomněli, že je třeba aktivně podporovat obchod a soustředit se na nové technologie a zahraniční kapitál. Přísná protiepidemická omezení však způsobila, že zahraniční společnosti se zdráhají zvyšovat své investice v Číně.

I když je počet nahlášených případů onemocnění v Číně ve srovnání s rostoucí křivkou v jiných částech Asie nepatrný, trvá čínská vláda neústupně na dodržování politiky nulového covidu, která spočívá v okamžité likvidaci ohnisek nákazy.

I přes přísná opatření se však v zemi nadále objevují nové případy. Opakující se rozsáhlé lockdowny mohou podle odborníků zvýšit tlak na druhou největší ekonomiku světa, která již ve druhém čtvrtletí oproti prvnímu prudce poklesla. Na vině byla právě rozsáhlá omezení, jenž měla negativní dopad na průmyslovou výrobou a na ochotu lidí utrácet. Čím dál více lidí se proto staví proti tomuto systému řízení epidemie a část z nich dokonce zvažuje odchod ze země, uvádí agentura Bloomberg.

Čínské úřady navíc dnes podle BBC nařídily nový lockdown ve Wu-chanu pro téměř milion lidí poté, co tam byly odhaleny čtyři případy nákazy koronavirem. Wu-chan je známý jako město, kde byl virus SARS-CoV-2 zaznamenán vůbec poprvé.

Témata:  Čína koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

5:00

Počasí o víkendu příjemně překvapí. Oteplí se

Víkend bude zpočátku studený, v neděli ale podle ČHMÚ.cz přijde oteplení a denní maxima vyrostou až na 10 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy