reklama

Počet obětí infekce vzrostl od pondělí o 65, což je denní rekord. Celkový počet mrtvých je 427, nakažených přes 20.600 - převážná většina z nich pochází z Číny.

"Vzhledem k chybám a nedostatkům... musíme zlepšit náš národní systém řešení mimořádných událostí a posílit naše schopnosti poradit si s naléhavými a nebezpečnými úkoly," uvedl podle BBC stálý výbor politbyra vládnoucí komunistické strany. "Je nutné zvýšit dozor nad trhy a rezolutně zakročit proti nelegálnímu obchodování s volně žijícími živočichy," dodal.

Počáteční reakce čínské vlády se stala terčem všeobecné kritiky. Čínské úřady jsou obviňovány, že na počátku podcenily agresivitu viru a v některých případech se snažily držet jeho výskyt v tajnosti.

Nejhůře postiženo je město Wu-chan v provincii Chu-pej, kde jsou tisíce nakažených. Úřady během deseti dní vybudovaly ve Wu-chanu novou nemocnici s kapacitou tisíc lůžek, která již začala přijímat pacienty. Další nemocnice s 1500 lůžky má být dokončena v příštích dnech.

Úřady ve Wu-chanu navíc přeměňují v provizorní nemocnice s celkovým počtem 3400 lůžek také místní sportovní halu, výstaviště a kulturní centrum. Sloužit budou pacientům nakaženým koronavirem, kteří mají jen mírné příznaky choroby.

Jeden z lékařů v čínském městě Wu-chan se snažil varovat své kolegy, když loni v prosinci zaregistroval sedm případů nákazy neznámým koronavirem, který se podobal viru způsobujícímu nemoc SARS. Tato choroba v letech 2002 a 2003 připravila o život přes 700 lidí. Čínská policie ale oftalmologa Li Wen-lianga obvinila z šíření falešných zpráv a vyzvala ho, aby ukončil "nelegální aktivity". 

V ústřední nemocnici ve Wu-chanu, kde oční lékař Li Wen-liang pracuje, bylo koncem loňského roku umístěno do karantény sedm lidí, kteří údajně prodávali nebo nakupovali na zmíněném trhu. Li 30. prosince poslal zprávu svým lékařským kolegům v diskuzní skupině, varoval je před možným propuknutím epidemie a radil jim, aby nosili ochranné oblečení a pomůcky.

O čtyři dny později ale Lia navštívili policisté a obvinili ho z šíření falešných zpráv a rušení veřejného pořádku. "Pokud budete tvrdohlavě pokračovat v ilegálních aktivitách, budete povolán ke spravedlnosti - rozumíte?" stálo v dokumentu, který musel Li podepsat.

V prvních lednových týdnech úřady ve Wu-chanu tvrdily, že koronavirem se mohou nakazit pouze osoby, které se dostanou do kontaktu s infikovanými zvířaty. Žádná opatření na ochranu lékařů nebyla přijata. Až později v lednu, kdy nakažených rychle přibývalo, úřady Wu-chan uzavřely.

Koncem ledna, kdy už se o šíření nákazy ve Wu-chanu a okolních oblastech provincie Chu-pej vědělo po celém světě, lékař zveřejnil na sociální síti Weibo kopii dokumentu obviňujícího ho z šíření poplašných zpráv. Úřady se mu mezitím omluvily.

Pro Lia tím ale problémy neskončily. Týden po návštěvě policistů ošetřoval oftalmolog ženu trpící zeleným zákalem. Netušil, že je novým koronavirem infikovaná. Jak lékař popsal na síti Weibo, 10. ledna začal kašlat, další den měl horečku a o dva dny později byl hospitalizován. Také jeho rodiče onemocněli a byli převezeni do nemocnice. Na koronavirus byl Li testován několikrát, pokaždé byly výsledky negativní.

Až 30. ledna napsal Li na sociální síti novou zprávu. "Dnes přišly výsledky dalších testů a jsou pozitivní, konečně jsem byl diagnostikován." Ke zprávě připojil emodži zobrazující psa s očima v sloup a vyplazeným jazykem.

Na zprávu reagovaly tisíce diskutérů a vyjadřovaly lékaři podporu. "Doktor Li Wen-liang je hrdina," psal jeden z nich a vyslovil přitom obavy, co tento příběh vypovídá o jeho zemi.

reklama