Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína tutlala agresivitu koronaviru? Na veřejnost pronikly skandální informace

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Čínské nejvyšší vedení přiznalo nedostatky v reakci země na propuknutí epidemie nového typu koronaviru. Stálý výbor politbyra Komunistické strany Číny vyzval ke zlepšení systému řešení podobných mimořádných událostí. Nařídil rovněž přísně zakročit proti nelegálním trhům, kde se prodávají divoce žijící zvířata. Z jednoho z takovýchto trhů ve městě Wu-chan se nákaza podle předpokladů koncem loňského roku rozšířila.

Počet obětí infekce vzrostl od pondělí o 65, což je denní rekord. Celkový počet mrtvých je 427, nakažených přes 20.600 - převážná většina z nich pochází z Číny.

"Vzhledem k chybám a nedostatkům... musíme zlepšit náš národní systém řešení mimořádných událostí a posílit naše schopnosti poradit si s naléhavými a nebezpečnými úkoly," uvedl podle BBC stálý výbor politbyra vládnoucí komunistické strany. "Je nutné zvýšit dozor nad trhy a rezolutně zakročit proti nelegálnímu obchodování s volně žijícími živočichy," dodal.

Počáteční reakce čínské vlády se stala terčem všeobecné kritiky. Čínské úřady jsou obviňovány, že na počátku podcenily agresivitu viru a v některých případech se snažily držet jeho výskyt v tajnosti.

Nejhůře postiženo je město Wu-chan v provincii Chu-pej, kde jsou tisíce nakažených. Úřady během deseti dní vybudovaly ve Wu-chanu novou nemocnici s kapacitou tisíc lůžek, která již začala přijímat pacienty. Další nemocnice s 1500 lůžky má být dokončena v příštích dnech.

A Chinese nurse in a coronavirus-hit hospital in Henan Province gives her sobbing daughter an "air hug." #coronavirus pic.twitter.com/mNZ5SFcPYk

— China Xinhua News (@XHNews) February 4, 2020

Úřady ve Wu-chanu navíc přeměňují v provizorní nemocnice s celkovým počtem 3400 lůžek také místní sportovní halu, výstaviště a kulturní centrum. Sloužit budou pacientům nakaženým koronavirem, kteří mají jen mírné příznaky choroby.

Jeden z lékařů v čínském městě Wu-chan se snažil varovat své kolegy, když loni v prosinci zaregistroval sedm případů nákazy neznámým koronavirem, který se podobal viru způsobujícímu nemoc SARS. Tato choroba v letech 2002 a 2003 připravila o život přes 700 lidí. Čínská policie ale oftalmologa Li Wen-lianga obvinila z šíření falešných zpráv a vyzvala ho, aby ukončil "nelegální aktivity". 

V ústřední nemocnici ve Wu-chanu, kde oční lékař Li Wen-liang pracuje, bylo koncem loňského roku umístěno do karantény sedm lidí, kteří údajně prodávali nebo nakupovali na zmíněném trhu. Li 30. prosince poslal zprávu svým lékařským kolegům v diskuzní skupině, varoval je před možným propuknutím epidemie a radil jim, aby nosili ochranné oblečení a pomůcky.

O čtyři dny později ale Lia navštívili policisté a obvinili ho z šíření falešných zpráv a rušení veřejného pořádku. "Pokud budete tvrdohlavě pokračovat v ilegálních aktivitách, budete povolán ke spravedlnosti - rozumíte?" stálo v dokumentu, který musel Li podepsat.

V prvních lednových týdnech úřady ve Wu-chanu tvrdily, že koronavirem se mohou nakazit pouze osoby, které se dostanou do kontaktu s infikovanými zvířaty. Žádná opatření na ochranu lékařů nebyla přijata. Až později v lednu, kdy nakažených rychle přibývalo, úřady Wu-chan uzavřely.

Koncem ledna, kdy už se o šíření nákazy ve Wu-chanu a okolních oblastech provincie Chu-pej vědělo po celém světě, lékař zveřejnil na sociální síti Weibo kopii dokumentu obviňujícího ho z šíření poplašných zpráv. Úřady se mu mezitím omluvily.

Pro Lia tím ale problémy neskončily. Týden po návštěvě policistů ošetřoval oftalmolog ženu trpící zeleným zákalem. Netušil, že je novým koronavirem infikovaná. Jak lékař popsal na síti Weibo, 10. ledna začal kašlat, další den měl horečku a o dva dny později byl hospitalizován. Také jeho rodiče onemocněli a byli převezeni do nemocnice. Na koronavirus byl Li testován několikrát, pokaždé byly výsledky negativní.

Až 30. ledna napsal Li na sociální síti novou zprávu. "Dnes přišly výsledky dalších testů a jsou pozitivní, konečně jsem byl diagnostikován." Ke zprávě připojil emodži zobrazující psa s očima v sloup a vyplazeným jazykem.

Na zprávu reagovaly tisíce diskutérů a vyjadřovaly lékaři podporu. "Doktor Li Wen-liang je hrdina," psal jeden z nich a vyslovil přitom obavy, co tento příběh vypovídá o jeho zemi.

Témata:  Čína ebola koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

12:06

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.