Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čínská vakcína proti covidu téměř propadla, její účinnost je velmi slabá

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Vakcína proti nemoci covid-19, kterou vyvinula čínská firma Sinovac, měla při klinických testech v Brazílii účinnost pouze 50,4 procenta. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento výsledek podstatně horší, než tvrdila dřívější data, a jen těsně stačil na to, aby přípravek byl schválen.

Vakcínu nazvanou CoronaVac si již objednalo několik zemí, včetně právě Brazílie, Indonésie, Turecka či Singapuru.

Brazilští vědci, kteří se podíleli na testování, minulý týden oznámili, že vakcína ochrání před "mírnými až vážnými" případy nákazy s účinností 78 procent. V úterý však experti sdělili, že údaj nezahrnuje data od skupiny lidí, kteří očkování dostali a u kterých se objevily "velmi mírné příznaky nákazy". Po jejich zahrnutí se účinnost vakcíny snížila na 50,4 procenta. Vědci nicméně zdůraznili, že středně těžkým a závažným případům nemoci vakcína dokázala stoprocentně předejít. Před mírnými případy, které vyžadují léčení, ochránila ze 78 procent.

Vakcína firmy Sinovac se testovala v několika různých zemích, a to s různými výsledky. Turečtí vědci minulý měsíc stanovili její účinnost na 91,25 procenta, zatímco Indonésie, která dnes zahájila svůj masový očkovací program, uvedla, že vakcína má účinnost 65,3 procenta.

Agentura Reuters připomněla, že vakcíny od firem Pfizer a BioNTech a od společnosti Moderna, které schválila Evropská unie, mají účinnost zhruba 95 procent.

Témata:  COVID-19 koronavirus Čína Brazílie očkování

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 20:44

Stoltenberg: Vojáci NATO v Polsku vysílají signál, že Aliance bude bránit všechny své členy

Vojáci NATO v Polsku vysílají signál, že Aliance bude bránit všechny své členy. Prohlásil to v úterý na návštěvě Polska generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy