Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Co Čína utajuje? Platí nové nařízení ohledně výzkumů o covid-19

Koronavirus SARS-CoV-2
Koronavirus SARS-CoV-2
Foto: NIAID-RML

Čína zavedla omezení týkající se zveřejňování jakéhokoli akademického výzkumu o původu pandemie způsobené koronavirem. Akademické publikace o nemoci covid-19 musejí nově schvalovat centrální čínské orgány.

Vyplývá to z vládního nařízení a z poznámek, které na internetu zveřejnily čínské univerzity, uvedl server CNN. Tyto poznámky už ale podle něj z webu zmizely.

Lékařský expert z Hongkongu, který už dříve spolupracoval s odborníky z pevninské Číny na analýze případů nákazy, uvedl, že jeho práce ještě v únoru podobným nařízením nepodléhala.

CNN poznamenává, že nové nařízení vypadá jako poslední ze snah čínské vlády kontrolovat veškeré informace o původu viru, který se loni v prosinci rozšířil z čínského města Wu-chan. Nákaza si ve světě dosud vyžádala přes 1,8 milionu infikovaných a více než 114.000 obětí na životech.

Čínští výzkumníci zveřejnili od konce ledna v mezinárodních odborných časopisech už několik studií o nemoci covid-19. Některá jejich odhalení o prvních případech nákazy vyvolaly otázky ohledně přístupu čínské vlády k šíření nákazy.

Peking se v této souvislosti stal terčem kritiky kvůli tomu, že epidemii podcenil a o nákaze neinformoval dříve. Včasným jednáním by se podle některých odborníků zabránilo tak velkému rozšíření koronaviru i množství smrtelných obětí.

Témata:  Čína vědci CNN koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 12:52

Princezna Kate a rakovina: Ve společnosti se teď ledacos změní, zní z nemocnice

Britská princezna z Walesu Kate Middleton se dočkala neobvyklé a dojemné pocty. Královská zahradnická společnost (Royal Horticultural Society – RHS) oznámila, že nově vyšlechtěná odrůda růže ponese jméno Catherine’s Rose. Tento výjimečný květ má nejen okouzlující vzhled a vůni, ale také hluboký symbolický význam – připomíná osobní boj princezny s rakovinou a podpoří pacienty prostřednictvím charitativních příspěvků.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.